Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin yatırımcılarının bu 7 gün izlemesi gereken 5 faktör

Bitcoin (BTC), ABD için kilit bir makro 7 günya hoş karşılanan yukarı yönde kırılmayla işe koyuldı. Peki sırada ne var?

Cointelegraph, Bitcoin fiyat hareketini bu 7 gün etkileyebilecek 5 faktöre göz attı.

 

Kilit destek üzerinde ikinci 7 gün

Bitcoin, 7 Ağustos’taki 7 günlık kapanış ile en yeni 7 günların aksine yatırımcılara rahatlama fırsatı verdi.

BTC/USD paritesi, mumun tamamlanmasıyla veya hemen zaman en yenirasında düşmek konumine, bu kazanıma etkileyici bir saatlik mumu da katarak neredeyse 500 abd parası değer erişti.

Cointelegraph Piyasalar Pro ve TradingView verileri, Bitcoin’in haziran zamanindan beri görülen en zirve 7 günlık kapanışının özüsinin de ne denli etkileyici olduğunu ortaya koyuyor.

BTC/USD paritesinin 200 7 günlık hareketli hemen hemensıyla 1 7 günlık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Buna ek olarak BTC, art arda iki haftzamani kilit 200 7 günlık hareketli hemen hemennın üzerinde en yenilandırdıarak, söz meselesu trend çizgisinin destek oluşturmaya işe koyulmış olma ihtimalini de güçlendirdi. 22.900 abd parası civarındaki 200 7 günlık MA, geçtiğimiz 7 gün birkaç kez test edildi.

Kimileri 7 günlık kapanış öncesi çoktan dalgalanma beklemeye işe koyulmıştı.

Popüler yatırım hesabı TraderSZ’ye göre piyasaların bu 7 gün göstereceği hareket, yukarı yönde “büyük güçlü bir hareket” olacak.

Bir başka MA trend çizgisini içeren grafik paylaşan yatırımcı Jibon, “Biliyorum sizi BTC’nin dip onayladığına ikna etmek zor. Fakat bunu göz ardı edemezsiniz,” diye ekledi.

Olası hedefler arayan yorumcular 25-28 bin abd parası aralığına işaret ederken, Cointelegraph 30 bin abd parasıın test edilmesini bekleyen bir yatırımcıya da konum vermişti.

İki ardel hareketli ortalamzamani (EMA) kapsayan ayrı verileri araştırma eden Stockmoney Lizards, Bitcoin için makro dibin çoktan tamamlandığı meselesunda Jibon’a katıldı.

“Döngüler tekrarlıyor. EMA bantları kesiştikten kısa süre zaman en yenira döngü dibi görüldü. Buradan işe koyulyarak yükseliş trendi yakın,” diyen yatırım kaynağı, şöyle devam etti:

“Orta vadede hedef alçalan direnç bölgesindeki 38-40 bin abd parası. Bu noktadan zaman en yenira kırılma ve bir boğa piyasası daha göreceğiz.”

Günümüze göre çok zirve görülen 40 bin abd parası, zamani piyasası rahatlama rallisinin bir parçası olarak bile ulaşılamaz değil.

ABD’de enflasyon manzarasına düşen emtialar eklendi

ABD’deki enflasyon, 10 Ağustos’ta temmuz zamani Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin açıklanmasıyla birlikte kripto ve ötesinde muhtemelen yine gündem maddelerinden biri olacak.

Riskli yatırımcıların aklına çoktan kazınmış olan bu zamane ve hem öncesi hem de zaman en yenirasına piyasa dalgalanması eşlik edebilir.

Herkesin dilindeki soru ise enflasyonun tepe noktzamani görüp görmediği.

Bu soru biraz karmaşık — yakıt fiyatları temmuz zamaninda gerilemeye işe koyulrken, TÜFE’yi oluşturan kira fiyatı gibi unsurlar ise rekor kırdı.

Emtia fiyatlarındaki düşüş, Tesla CEO’su Elon Musk’ın olumlu bakışının kilit sebeplerinden biri. Musk, bu trendin enflasyonda düşüşe temel oluşturacağını düşünüyor.

CEO, “Tabii ki bu değişebilir, fakat şu anda trend düşüş ve enflasyonda tepe noktzamani geçtiğimizi gösteriyor,” diye belirtti.

Aylardır faiz artıran Fed, para politikasına ilişkin eylül zamanina görecek şekilde bir hamle yapmayacak. Dahası, yorumculara göre merkez bankası, istenmeyen yan etkilere yol açmadan daha fazla faiz artıramayacağı için sıkışmış durumda.

Eski yatırımcılar birikime devam ediyor

Zincir ardü izleme kaynaklarına göre hodler’lar, BTC fiyat hareketinde aylar süren düşüşün ardından gelen yükseliş adımlarına kzamanitsız ketti.

Bu sıra dışı bir durum olmasa da, uzun vadeli birikimcilerin fiyatların daha da artmasıyla nasıl test edileceğini zaman gösterecek.

Zincir ardü araştırma şirketi Glassnode, en yeni 24 saatte aktif olan BTC arzı miktarının hemen hemen olarak düşüş gösterdiğini ve fiyat hareketlerine düşünmeden verilen tepkilerin az olduğuna işaret ettiğini aktardı.

Benzer şekilde, medyan zincir ardü işlem hacminin yedi günlük hareketli hemen hemensı da en yeni bir zamanin en düşük seviyesine ulaştı.

Daha uzun zaman çerçevelerinde de aynı trend gözlenebiliyor. Üç yıl veya daha uzun süredir cüzdanlarda hareketsiz kalan BTC arzı oranı, yeni bir rekor kırarak yüzde 38,426’ya yükseldi.

Bitcoin’in 3 yıldan uzun süredir hareketsiz olan arz oranı. Kaynak: Glassnode/ Twitter

Bu değişiklikler, hareketsiz kettikları zaman dilimine göre BTC arzını gruplandıran HOLD Dalgaları göstergesinde daha kolay görülebiliyor.

2022’de özellikle de 1-2 yıl arasında hareketsiz kalan coin szamanisında artış gözleniyor.

Bitcoin HODL Dalgaları grafiği (ekran görüntüsü). Kaynak: Unchained Capital

Coinbase emir defteri “ölü”

Birikim meselesuna gelinceyse, kripto varlık alımına gerçek manada gösterilen ilginin az olması, borsalar için pek de iyi bir manzara çizmiyor.

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock, geçtiğimiz 7 gün ABD merkezli kripto para borsası Coinbase ile iş birliği onayladığını duyurdu. Ne var ki, borsanın emir defteri, bireysel yatırımcılardan bu yaz görülmeyen ilgiden dolzamani “ölü” gözüküyor.

Alım ve satım emirleri arasındaki “çılgınca dengesizliğe” değinen Byzantine General, borsa kişisilarının büyük çoğunluğunun BTC/USD paritesi için 17.600 abd parasıı beklediğini açıkladı.

Binance’in emir defteri verileri de benzer şekilde 24 bin abd parasıın üzerindeki faaliyet eksikliğini ortaya koyuyor.

Spot fiyatın işlem aralığında yükselip alçalmasıyla bu durum yine de çabucak değişebilir.

BTC/USD paritesinin 7 Ağustos itibarıyla alım ve satım seviyeleri (Binance). Kaynak: Material Indicators/ Twitter

Duyarlılık fiyat diplerinin ardılı

Ayı piyasası rallisine döndüğümüzdeyse, gerçek dibin neresi olduğu meselesunda duyarlılık verilerinin beklenmedik bir ipucu sunduğunu görüyoruz.

Araştırma şirketi Santiment ve makro çalışan Alex Krueger’ın da belirttiği gibi, Bitcoin zamani piyasalarında ana akım ilgi, makro fiyat diplerinden önce değil, zaman en yenira tepe yapma eğilimi gösteriyor.

Kruger, Mart 2020 olaylarını 2009’daki S&P 500 ile karşılaştırırken, Santiment ise Bitcoin ile ilişkili sosyal medya içeriğinin BTC fiyat tabanlarıyla bağlantısına dikkat koydu.

Santiment’e göre düşüş trendinde en kötü dönem atlatıldığında, “moon (fırlamak)” ve “Lambo” gibi klasik kripto terimlerinin bahsinde dahi tepe noktaya ulaşılıyor.

“İroniktir ki, bu kelimelerin kullanımında fırlama, genelde BTC fiyatı yükselmek üzereyken görülüyor.”

Bitcoin social media engagement chart. Source: Santiment/ Twitter

Duyarlılık göstergesi Kripto Korku & Açgözlülük Endeksi’ne göre, temmuz ortasından beri ilk kez “aşırı korku” bölgesinin yukarısında destek oluşuyor.

8 Ağustos itibarıyla 30/100 puan ölçülen endeks, geçtiğimiz güne göre bir değişiklik göstermedi ve “korku” bölgesinde kalmaya devam etti. “Aşırı korku”, 25 puan altına karşılık geliyor.

Kripto Korku & Açgözlülük Endeksi (ekran görüntüsü). Kaynak: Alternative.me