Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin yatırımcılarının bu 7 gün izlemesi gereken 5 faktör

Bitcoin (BTC), küresel makro istikrarsızlığın hakim olduğu bir 7 günya daha, 19.000 abd abd dolarııın hemen üzerinde işe koyuldı. Peki sırada ne var?

Cointelegraph, Bitcoin fiyat hareketini önümüzdeki zamanlarda etkileyebilecek beş faktöre göz attı.

Haftalık kapanış daha kötü olabilirdi

Cointelegraph Piyasalar Pro ve TradingView verilerine göre, Bitcoin’in 7 günlık kapanışı, 19.000 abd abd dolarııın hemen ardü konumine çok daha kötü olabilirdi. En büyük kripto para, 7 günlık kapanışa doğru 250 abd abd dolarıı daha değer kazanmzamanı başardı.

BTC/USD paritesinin 1 7 günlık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

BTC/USD paritesinin bir süredir “düşük dalgalanma” bölgesinde olması sebebiyle, er ya da geç bir kırılma yaşanması gerekiyor. Merak edilen ise bu kırılmanın hangi yönde olacağı.

“Bir zaman en yeniraki büyük adım yukarı yönde olacak,” diyen Credible Crypto, şöyle devam etti:

“Zararına sat satlardan zaman en yenira ve büyük hareketlerden önce genellikle bir düşük dalgalanma dönemi görürüz.”

Bollinger Bantları göstergesindeki daralma ve artan hacim ile birlikte, dalgalanmanın çok yakında artması bekleniyor.

“Haftalık BTC grafiğinde üçüncü çeyrek başından beri büyük bir hacim artışı ve en güvenilir zaman çerçevelerinden biri olan bu grafikte yükselişe işaret eden ayrım görülüyor,” diyen yatırımcı Doctor Profit, şöyle devam etti:

“Bitcoin fiyat artışı an meselesi.”

Yine de herkes bir geri dönüş beklemiyor. Yatırımcı Il Capo of Crypto, uzun vadeli hedefinin 14.000-16.000 abd abd dolarıı bandı olduğunu yineledi.

BTC/USD annotated chart. Source: Il Capo of Crypto/ Twitter

2 günlük grafikte oluşması olası ikili dip yapısına dikkat çeken Profit Blue ise, “Bu gerçek dip olsaydı, Bitcoin çoktan 25-26 bin abd abd dolarııa çıkmış olurdu,” yorumunda bulundu.

Credit Suisse ve Deutsche Bank sinirleri geriyor

Kriptonun ötesinde dikkatler büyük küresel bankalara, özellikle de Credit Suisse ve Deutsche Bank’e çevrildi.

Likidite şüphelerinin patlat vermesinin ardından Credit Suisse CEO’su acil konuşmalar yaparken, yöneticiler ise 7 gün en yeniunu büyük yatırımcıları rahatlatmaya çalışarak geçirdi.

Banka iflasları zararda yatırımcıların bam teli olabilir. 2008’de Bitcoin’in yaratılışına yol açan da devletlerin kredi kuruluşlarını iflastan kurtarmak için onayladığı yardımlar oldu.

Tarih, on beş yıl zaman en yenira tekerrür etme yolunda tam gaz ilerliyor.

Bitcoin girişimi JAN3’nin CEO’su Samen yeni Mow ise Bitcoin’in mevcut koşullarda diğer riskli varlıklarla korelasyonu sürdürmek konumine parlayabileceğini söyledi.

“Bitcoin fiyatı zaten sınırın, 200 7 günlık hareketli hemen hemennın (WMA) çok altında,” diyen Mow, şöyle devam etti:

“UST/3AC’nin iflasının domino etkilerini hissettik ve kettiraç piyasadan çoktan silindi. BTC için koruma amaçlı yüklü kısa pozisyonlar açılıyor. Credit Suisse / Deutsche Bank çökse ve finansal krizi tetiklese bile daha düşeceğimizi sanmıyorum.”

Son yirmi yılın en zirve düzeyine yalnızca 3 puan uzaktan olan ABD Doları Endeksi (DXY), ayarlama hareketlerini sınırlandırdığı en yeni birkaç günün arından olası bir sekme için hazırda bekliyor.

Makro ekonomist Henrik Zeberg, DXY’nin kısa bir süreliğine değer kaybederek hisse senetlerini olumlu etkileyeceğini söylese de, bunun üzün sürmeyeceğini ekliyor:

“DXY, 2023 işe koyulrında yine 120 puanı hedef alacak. Bu deflasyonist balonun patlzamanışı olacak ve borsalar 2007-’09’dan daha kötü çakılacak. 1929’dan beri görülen en büyük deflasyonist patlama olacak.”

ABD Doları Endeksi’ni (DXY) 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

Madenci geliri rekor düşük düzeyde

Bitcoin fiyatının baskılanmaya devam etmesiyle, madencilerin kâr etmede zorlanması da şaşırtıcı değil.

Madenciler eylül zamanında bir noktada 8.500 BTC’den fazla coin sattı. Satılan miktarda zamanla hafif bir azalma görülse de, durum ciddiyetini koruyor.

Bitcoin madencilerinin geliri. Kaynak: Dylan LeClair/ Twitter

Ekosistemin hash oranı zamanin en zirve düzeyinde olduğundan dolzamanı, bu senaryo madencilik alanı için epey ilginç gözüküyor.

MiningPoolStats olabiliteleri, ağın mevcut hash oranının 261EH/s, yani eylül zamanında görülen rekor seviye 298 EH/s’den biraz dipda olduğunu ortaya koyuyor.

Zorluk ayarlamaleri ise madenciler arasındaki rekabet durumunun gayet sağlıklı olduğunu gösteriyor. Zorlukta geçtiğimiz 7 gün temmuz zamanından beri görülen ilk düşüş kaydedilse de, bir zaman en yeniraki otomatik ayarlamade yüzde 3,7 artış yaşanması ve zorluğun yeniden rekor kırması bekleniyor.

Yine de, ekonomist ve yatırımcı Alex Krueger, rahatlamak için henüz çok erken olduğunu şöyle anlattı:

“Bitcoin hash oranı rekor kırarken fiyatın düşmesi kutlama değil, felaket sebebidir. Madencilik kârlılığının daralmasıyla birlikte, ayarlama sırasında madencilerin bir tur daha zararına sat sat yapma ihtimali artacak. Yine de çıkmadık candan ümit kesilmez.”

Bitcoin ağının esaslarına genel bakış (ekran görüntüsü). Kaynak: BTC.com

GBTC 11.330 abd abd dolarııdan işlem görüyor

Kurumsal yatırımcıların bu yıl BTC yatırımlarını azaltmalarını yansıtan bir gösterge olarak, en büyük kurumsal yatırım aracı da hiç olmadığı görecek şekilde kötü günler geçiriyor.

Olumlu piyasa şartlarında spot fiyattan yukarıda seyreden Grayscale Bitcoin Tröstü (GBTC), BTC/USD paritesine kıyasla zamanin en düşük fiyat seviyesinden işlem görüyor.

Coinglass verilerine göre, GBTC’nin fiyat farkı 30 Eylül itibarıyla yüzde -36,38’i gördü. Yani GBTC’de Bitcoin fiyatı, yalnızca 11.330 abd abd dolarııdan işlem görüyor. GBTC fiyat farkı, Şubat 2021’den beri negatif bölgede.

GBTC fiyat farkı, varlık birikimleri ve BTC/USD grafiği. Kaynak: Coinglass

“Maksimum acı” senaryosu

Analist ve istatistikçi Willy Woo, bir zaman en yeniraki dip seviyenin, birikimcilerin zararına sat satlarıyla yakın ilişki içerisinde olacağını düşünüyor.

Ayı piyasası diplerine zamansel olarak BTC arzının en az yüzde 60’ının zararına satılması eşlik etti.

Piyasa da şimdiye görecek şekilde bu trendi büyük ölçüde kopyaladı. Woo ise “maksimum acının” ufukta göründüğünü düşünüyor. Yine de Woo, mevcut piyasa yapısının bu kez çok farklı olduğunu da kabul ediyor.

Glassnode verilerine göre, 2 Eylül itibarıyla toplamda 9,52 milyon BTC zararına biriktiriliyor. Gösterge, geçtiğimiz ay Mart 2020’den beri görülen en zirve düzeye ulaşmıştı.

Zararda olan Bitcoin arzı grafiği. Kaynak: Glassnode