Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin yatırımcılarının gerçekleşen zararı rekor düzeyde

Bitcoin (BTC) yatırımcıları, geçtiğimiz üç günde 7,3 milyar abd parasıın üzerinde gerçekleşen zarar ederek yeni bir rekora imza attı.

Zincir ardü araştırma kaynağı Glassnode, 20 Haziran’da ygüninlanan “Zincir Üstünde Bir Hafta” raporunda geçtiğimiz 7 günnın kripto trendlerine ışık tuttu.

Glassnode’un Bitcoin: Gerçekleşen Zarar göstergesi, zincir ardündeki coin’lerin satın edildikları günteki fiyatları ve en en yeni harcandıkları zamanki fiyatları arasındaki zararı ölçüyor. Göstergeye göre üç gün art arda 2,4 milyar abd parası zarar eden BTC yatırımcılarının gerçekleşen zararı, üç günde 7,325 milyar abd parasıı aştı.

Bitcoin: Gerçekleşen Zarar grafiği. Kaynak: Glassnode

Glassnode’un raporu, mevcut durumda uzun vadeli yatırımcılar, kısa vadeli yatırımcılar ve hepsini kapsayan piyasa olmak üzere üç Bitcoin grubunun da gerçekleşen zararda olduğunu gösteriyor.

Analiz kaynağı, bu durumu şöyle yorumluyor:

“Ayı piyasalarının uzgünip uzamayacağını takip etmede güçlü bir araç da, arz ve cüzdan tabanlı göstergelerde yok olmaya yüz tutan kârlılıktır. Şimdi gördüğümüz ise yatırımcıların maksimum finansal zarar eşiğinde olduğu, ki bu önceki döngülerde satıcıları tüketmişti.”

Bitcoin: Arz Kârlılığı grafiği. Kaynak: Glassnode

Madencilerin sat sat baskısı büyük

Glassnode’a göre, madencilerin 1 BTC’yi üretmesi olabilitei 17.600 abd parasıa mâl oluyor. Söz meselesu fiyat, Bitcoin’in 7 gün en yeniu sekme yaşadığı seviyeyi temsil ediyor.

Bitcoin: Hash Kurdelesi, Puell Çarpanı ve Zorluk Kurdelesi Sıkışması gibi göstergelere dayanan Glassnode, BTC fiyatı üretim maliyetlerine yaklaşan madencilerin mevcut durumda zararına sat sat ettiğına dikkat koydu.

Bitcoin: Madencilerin Zararına Satış Takibi (A) grafiği. Kaynak: Glassnode

“Bu iki modele dayanırsak, madencilerin gelirindeki daralma Mgünis-Temmuz 2021’deki Büyük Göç’ü bile geçti.”

CoinMarketCap verilerine göre 7 gün en yeniu abd parasıa görecek şekilde gerileyen Bitcoin, 7 günnın ilk iki gününde hafif bir toparlanma gösteriyor. En büyük kripto para, havadis ygünin saati itibarıyla abd parasıdan işlem görüyor.