Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin zamaninde bir ilk! – Yatırımcıların bu hafta takip etmesi gereken 5 faktör

Bitcoin (BTC) fiyatı, piyasanın dip seviyeden kurtulma mücadelesi devam ederken 30.000 birimın altında yeni bir haftaya başlıyor.

Geçen haftaki Terra (LUNA) çöküşü devamındası en büyük kripto para birimi, 30.000 birimı destek haline getirme konusunda başarısız yolculuğunu sürdürüyor.

Peki, bu hafta neler yaşanabilir? Başta, ABD merkez bankası olmak üzere makro oyunculardan kaynaklanan karışıklık, Dünya Ekonomik Forumu haftası öncesinde şekil değiştiriyor.

Aynı zamanda LUNA çöküşünün etkileri devam ederken, kripto piyasasında baskı devam ediyor.

Cointelegraph, önümüzdeki günlerde BTC fiyatını etkileyebilecek 5 faktörü masaya yatırıyor.

Boğalar, rekor düzeyde haftalık düşüşle karşı karşıya

Yatırımcılardaki temkinli davranma duygusu, son yedi gün içinde piyasa beklentilerini alt üst ettikten devamında bu hafta daha da hissedilir hale geldi.

Blockchain protokolü Terra’nın hem LUNA hem de TerraUSD (UST) tokenleri çöktükten devamında, kripto piyasasına ve Bitcoin’e doğal olarak fiyat düşüşü olarak yansıdı.

BTC/USD paritesi, 24.000 birimın hemen altına düşüş yaşadıktan devamında takip eden birkaç gün içinde 31.000 birimı geçmek için “V” şeklinde bir toparlanma sergiledi. Bununla birlikte bu güçlenme sınırlı seviyede ktopladı. Çünkü 30.000 birim, an itibarıyla inatçı bir direnç olarak duruyor.

Bazı altcoin’ler daha güven verici görünse de, yatırımcılar herhangi bir yükseliş beklentisi göremiyor.

Geçen haftaya göre daha düşük seviyelere doğru hareketin, rahatlama sıçramasıyla sonuçlanması umuluyor.

Popüler Twitter yorumcusu IncomeSharks, BTC/USD paritesiyle ilgili son iki gönderisinde, “Biz boğaların son birkaç haftadır trendle mücadele ettiği gibi, ayıların daha fazla yükselişi reddetmek üzere çalıştığını düşünüyorum” dedi.

Şu anda düşüş eğilimi gösterenlerin “önyargılarına sıkışıp kalacaklarını” ekledi.

Bu arada bir diğer trader olan Crypto Tony, önceki haftanın en yüksek seviyelerine çıkması için paritenin yalnızca 30.000 birimı değil, 31.000 birim da geri alması gerektiğini söyledi.

Daha geniş zaman diliminde, saatlik veya günlük zaman dilimlerinden daha az tehlikeli görünüm yok.

Haftalık BTC/USD grafiği, mütevazı toparlanmaya rağmen, 15 Mayıs’ta üst üste yedinci kez kırmızı mum gördü ve zamante ilk kez böyle bir olay meydana geldi. Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre hafta 31.300 birim civarında kapattı.

BTC/USD 1 haftalık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Twitter kullanıcısı Nunya Bizniz, uzun süreli düşüşün çok daha uzun süre devam edip etmeyeceğini yorumlarken, 2022’den devamında bile Bitcoin blok ödül yarılanması (halving) sürecine göre fiyatın çok aşağıda ktopladığını belirtti.

Bu nedenle, BTC/USD paritesinin, iki yıl devamında gerçekleşecek bir devamındaki yarılanma sürecine 69.000 birimın altında girmesi yine zamante bir ilk olacak.

Davos yaklaşırken DXY güçlü kalacak

Geçen hafta Fed hem enflasyon, hem faiz artışları hem de jeopolitik sorunlarla boğuştu. Tüm bunlar ironik bir şekilde, Terra faciasının gölgesinde ktopladı.

Buna karşılık, bu hafta önemli bir duyuru beklenmiyor, ancak altta yatan gerilimler ortadan kalkmış değil.

Hal böyle olunca Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, enflasyon ve bunu azaltmak için alınan önlemlerin merkez bankalarının gündeminde kalmaya devam ediyor. Bu durum, 22 Mayıs’ta başlayacak Dünya Ekonomik Forumu’nun ana konusu olacak.

Forum ve katılımcıların Bitcoin ile ilgili hem olumlu hem de olumsuz konuşma potansiyeli var. El Salvador’da 44 ülkenin temsilcilerinin Bitcoin’i tartışacağı farklı bir toplantı daha yapılacak.

Başkan Nayib Bukele 15 Mayıs’ta uyguladığı duyuruda, “Yarın 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesi (44 ülke), finansal kapsama, dijital ekonomi, bankasız bankacılık, Bitcoin’in piyasaya sürülmesi ve ülkemizdeki faydalarını tartışmak için El Salvador’da bir araya gelecek” dedi.

Aynı zamanda, ABD birimı, büyük ticaret ortağı para birimlerine karşı güçlenme söz konusu olduğunda bırakmayı reddediyor.

ABD birimı endeksi (DXY), konsolidasyon sürecine rağmen aylardır sağlam bir yükseliş trendinde ilerliyor.

DXY, 9 Mayıs 2002’de 105’e çıkarak 9 Aralık 2002 haftasından bu yana en yüksek seviyesine erişti.

Analist Blockchain Backer, “Euro, ABD birimı karşısında 5 yılın en düşük seviyesini test ediyor” dedi.

Euro, ABD birimı endeksinin (DXY) önemli bir bileşeni. Tarihsel olarak DXY ile ters yönde hareket ediyor.

ABD birim endeksi (DXY) 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

Blockchain Backer, DXY’nin geleneksel olarak hisse senetlerine ve kripto piyasalarına baskı uyguladığını, ancak kripto piyasalarında daha fazla düzeltme oluşturduğunu savunuyor.

“Yani burada çok fazla olay yaşıyoruz. Dow Jones geçen haftaki desteğin altında. DXY 20 yılın zirvesinde. EUR/USD destek seviyesinde. Altcoin piyasası ve Ethereum daha önce görülen benzer düzeltme yapılarına sahip. Ancak hiçbir token, geri dönüş işareti vermiyor” diye devam etti.

Tether sabitlik özelliğini korumaya çalışıyor

Yaklaşan makro gelişmelerden bağımsız olarak, geçen haftaki depremin artçı sarsıntıları pazartesi günü itibarıyla piyasaya musallat oldu.

Terra’nın UST ve LUNA tokenlerinin çöküşünün ardından şirketin kara tabloyu düzeltme planları hakkında veriler gelmeye devam ettiği için henüz tam olarak anlaşılmış bir durum yok.

Luna Foundation Guard’ın (LFG) BTC rezervlerinin toplu satışı gibi bazı hamleler gelebilir, ancak henüz resmi olarak doğrulanmadı. Diğer dedikodular arasında, özellikle LUNA ve UST kullanan kuruluşların toplu iflasa sürükleneceği var.

Bundan devamında ne olacağı da aynı derecede belirsiz. Blockchain Backer’ın belirttiği gibi, kimse satışın yapılıp yapılmadığından emin değil.

“Geçen hafta LUNA ve UST’de yıkıcı bir darbe oldu. Bunun sonuçlarını ve bundan kimin zarar gördüğünü henüz bilmiyoruz” dedi.

Bu durumdan etkilenen başka kurumlar var mı? LFG tüm Bitcoin rezervlerini sattı mı, yoksa daha fazla var mı? Bilmiyoruz.

Bununla birlikte, dikkatler sadece UST üzerinde değil. Piyasa değerine göre sektörün en büyük stablecoin seçeneği olan Tether (USDT), geçen hafta birim sabitinden aşağı indi. UST faciasına benzer bir durum olmamasına rağmen, 1 USDT 16 Mayıs itibariyle hala tam olarak 1 birima eşit değil.

USDT/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Blockchain Backer, “TerraUSD (UST) fiyatında küçük bir fiyat kayması yaşanmış, devamında kontrolden çıkmıştı” dedi.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi Tether’in geliştiricileri, yapısı gereği UST’den ve genel olarak algoritmik stablecoin’lerden farklı olduğu için USDT’nin bu tip fırtınalardan kurtulabildiğini savundu.

Kripto şirketi QCP Capital, Telegram takipçilerine 13 Mayıs’ta, “Önümüzdeki birkaç hafta içinde, önemli kayıp ve çöküş raporları ortaya çıktıkça hasarın tam boyutunu öğrenmeye başlayacağız” dedi.

Yaşanan katliama rağmen, belirli kripto segmentlerinde gördüğümüz esneklik bizi cesaretlendiriyor.

LUNA fiyatında kontrolsüz oynaklık devam ediyor. Bu da herhangi bir zaman dilimine ait grafik çizmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. 16 Mayıs’ta Bitfinex borsasında 0,00023 birimdan işlem görüyordu.

LUNA/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitfinex). Kaynak: TradingView

Analist: Satın alma kararı alan kurumlar var

Şu anda Bitcoin alan var mı? Veriler, belirli pazar segmentlerinden kesin bir “evet” yanıtının geldiğini söylüyor.

Analitik platformu CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, 16 Mayıs’ta paylaşılan araştırmainde, kurumsal yatırımcıların 25.000 ila 30.000 birim arasındaki fiyatta Bitcoin’e ilgi gösterdiklerini vurguladı.

Ki, LUNA fiyaskosu, fiyatı 25.000 birima düşürmeye zorlarken, genel alım tekliflerinin bir yıl boyunca aynı ktopladığını açıkladı. Sadece bu da değil, bu teklifler artık Terra nedeniyle yapılan satışların da azalmasını sağlıyor olabilir.

“Coinbase üzerinde BTC/USD emir defteri ısı haritasına bakarsanız, Mayıs 2021’deki son ayı piyasasından bu yana oldukça güçlü emir duvarları var” dedi.

Bence kurumlar 30 bin birimdan BTC biriktirmeye çalıştı ancak beklenmedik LFG satışları nedeniyle emir duvarını 25 bin birimda yeniden inşa etme konusunda zayıf ktopladılar.

Paylaştığı grafikte Ki, Terra fonlarının çoğunun satıldığı borsa olan Coinbase’de olayların nasıl yaşandığını ortaya koydu.

Coinbase emir defteri ve BTC/USD duyurulı tablo. Kaynak: Ki Young Ju/ Twitter

Bu arada Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, dünyanın ilk Bitcoin spot fiyat borsa yatırım fonu (ETF), iki Avustralya ETF’sinin faaliyete geçmesiyle birlikte geçen hafta yönetimi altındaki varlıklarını rekor miktarda artırdı.

Bitcoin adreslerindeki artış duyarlılıkla çelişiyor

Kripto piyasası duyarlılığının yerlerde sürünmesi şaşırtıcı değil.

İlgili: Binance CEO’su Terra topluluğunu desteklediğini açıkladı

Fiyat istikrarsızlığına işaret eden Kripto Korku ve Hırs Endeksi, bu hafta 100 üzerinden 14 ile “aşırı korku” bölgesinde.

Geçen hafta 10 ile zamani dibi gördükten devamında toparlanma yaşanırken endeks beş gün içinde 27’ye yükseldi.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi (ekran görüntüsü). Kaynak: Alternatif.me

Ancak perde arkasında her şey göründüğü kadar kasvetli değil.

Zincir üstü izleme kaynağı Santiment’in geçen haftaki verileri, kaosun ortasında Bitcoin adreslerinin büyümeye devam ettiğini gösteriyor.

Twitter yorumlarında, “Son 3 haftadaki bu yüzde 33 düşüşün ardından görülen umut ışığı, BTC cüzdan adres etkinliğinin sabit kalmasında gizli” diye yazdı.

Adres sayısı ve fiyat arasındaki fark 16 ayın en yüksek seviyesinde.

Tekil Bitcoin adresleri ve BTC/USD paritesi grafiği. Kaynak: Santiment/ Twitter

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.