Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin’de (BTC) Eylül Ayı “Kırmızılığı” Devam Edecek Mi? Enflasyon Verisi ve Faiz Artırımı Tetikleyebilir

Bitcoin piyasa sürüldüğü zamanten bu yana eylül aylarını genel olarak düşüşle en yenilandırdımış. Bu durum bu ay devam edecek mi?

Bitcoin eylül aylarında en yeni 11 yılın 7’sini düşüşle en yenilandırdıtı. Bu yılda aynı şekilde düşüşle en yenilandırdııp en yenilandırdımayacağı yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Bugün açıklanacak enflasyon verisinin olumsuz gelmesi durumunda ABD Merkez Bankası (FED) faiz artırımını yükseltebilir. Bu durumunda, küresel piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasasını da olumsuz etkileyeceği düşünülüyor.

Bu aya 20050 abd parası seviyelerinde start veryan Bitcoin, ay start verngıcından bu yana %10’dan fazla yükseliş yaşadı. Yaşanabilecek kötü bir senaryoya karşı Bitcoin’in bu zamanı kırmızı en yenilandırdıabilmesi için %10’dan fazla düşüş yaşaması gerekiyor.

Kripto para piyasasında yaşanan zamanı piyasasının etkileri en yeni dönemlerde azalmış olsa dahi henüz bir yükseliş döngüsünden bahsetmemiz mümkün görünmüyor. İstatiksel olarak Bitcoin yaz aylarını hacimsiz bir şekilde geçirerek eylül zamanında düşüş yaşıyor.

Yılların hemen hemensına izlendiğiğında piyasaya sürüldüğü zamanten bu yana bütün nerdeyse bütün aylarda %100’den fazla yükseliş yaşadığı görünen Bitcoin, eylül aylarında toplamda %67’ye yakın düşüş yaşamış.