Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin’de (BTC) Yaşanan Yükselişin Sebebi Bu Olabilir: 2,4 Milyar Dolarlık Opsiyonun Vadesi Doldu

Hafta ortasında Ethereum (ETH) ve Bitcoin’deki (BTC) zirve volatilitenin, yakın zamanda vadesi dolan ve toplamda 2,4 milyar abd abd dolarıı değerinde olan Bitcoin ve Ethereum opsiyonları ile ilişkili olduğu öne sürüldü.

Vadeli kripto ve opsiyon borsası Deribit’in sağladığı verilere göre 28 Ekim güninde 1,3 milyar abd abd dolarıılık Bitcoin ve 1,1 milyar abd abd dolarıılık Ethereum opsiyonu olmak üzere toplamda 2,4 milyar abd abd dolarıılık opsiyonun vadesi doldu.

Uzmanlar, en yeni 25-26 Ekim günlerinde Ethereum ve Bitcoin’de gözüken volatilitenin serbest kalan opsiyonlara karşı yatırımcıların özüni yeniden pozisyonlamasından kaynaklanabileceğini öne sürdüler.

Bir ürünü belirli bir vadeye görecek şekilde/vade en yeniunda üzerinde yazan anlaşma fiyatından ve anlaşılan adetten alma/satma hakkı veren bir yatırım aracı olan opsiyonlar, diğer yatırım araçlarının aksine yatırımcılarına hak verirken onları yükümlülüklerden uzak tutar.

İyi bir portföy koruma aracı olarak kabul edilen opsiyonların, özellikle yoğunlaştığı zamanlarda piyasalarda zirve volatilitenin görülmesi doğal karşılanmaktadır.