Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin’de (BTC) Yüzde 8’lik Artış: Yükselişi Ne Tetikledi?

ABD borsalarında yaşanan düşüş sürmesine rağmen Bitcoin, en yeni 24 saatte %8’e yakın değer kazanarak 10 günün ardından yeniden 20.000 abd parasıın üzerine belirlendi.

Geçtiğimiz zamanlarda dijital varlık ticaret platformu Cumberland sosyal medya hesabı üzerinden ettiğı paylaşımdaETH/Nasdaq korelasyonunun 2022 Haziran zirvesinden devamında yeniden yükselişe geçtiğini belirterek korelasyonun ETH’in bireysel özelliklerini gölgede bıraktığını söylemişti.

Ancak dün Nasdaq endeksinin düşüş yaşaması ve Ethereum’un yükseliş performansı göstermesi korelasyonda bir ayrışmaya neden oldu.

Ancak “net” bir ayrışmadan bahsetmek için henüz çok erken olduğu düşünülüyor. Bazı piyasa yorumcularına göre normalde kripto paralar ABD borsalarının gidişatına göre yönüne en yeniuç verirken bu sefer ABD borsaları, kripto paralara göre yönünü belirleyip yükseliş yaşayacak. ABD borsalarının yükseliş yaşamaması durumunda kripto paraların düşüş yaşayacağını düşünen de bir kesim bulunuyor.

Geçtiğimiz 7 gün ABD Merkez Bankası (Fed), 75 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmişti. Piyasanın bu faiz artırımını fiyatladığını düşünen birçok yatırımcının alım ettiğı düşünülüyor. Ayrıca günden güne rekor kıran abd parası endeksinin düşüş yaşaması, kripto para piyasasında yaşanan yükselişi etkileyen bir başka faktör olarak görünüyor.

Bitcoin Teknik Analiz

18.600 abd parası seviyelerindeki desteğine tutunan Bitcoin, bugün %8’e yakın yükseliş yaşadı. Hem 50 hem de 100 günlük hareketli hemen hemennın altında bulunan Bitcoin, yükseliş yaşaması durumunda bu hemen hemenları geçmekte zorlanabilir.

Ancak hemen hemenların ve 21.800 abd parası seviyelerinin üzerine kalıcı olması durumunda Bitcoin’in, önce 25.200 ardından 28 bin abd parası seviyelerine görecek şekilde yükseliş yaşaması bekleniyor.

18.600 abd parası seviyelerini de koruyamaması durumunda ise Bitcoin’in, 14-16 bin abd parası seviyelerine görecek şekilde düşüş yaşayacağı olabilite ediliyor.

  • İçerikte konum alan veriler bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi değildir.