Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin’in 20.000 abd abd dolarııa yükselişi profesyonel yatırımcıları heyecanlandırmadı

Bitcoin’in (BTC) 25 bin abd abd dolarııın üzerinde en yeni kapanışından beri 111 gün geçti ve bazı yatırımcıların BTC’nin dip uyguladığı meselesunda daha az emin olmalarına sebep oldu. 

Giderek kötüleşmekte olan küresel ekonominin, kripto yatırımcıları üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını anlamak için Bitcoin türev verilerine bir göz atalım. 

20 bin abd abd dolarıı rallisi profesyonel yatırımcıları heyecanlandırmadı

Bireysel yatırımcılar, üç aylık vadelilerden genellikle spot piyasalar ile fiyat farkı sebebiyle kaçınsalar da, bunlar profesyonel yatırımcıların tercih ettiği araçlardır, çünkü sürekli vadeli sözleşmelerde sık meydana gelen fonlama oranı dalgalanmalarını önlerler. 

3 aylık Bitcoin’ vadelilerin yıllık fiyat farkı. Kaynak: Laevitas

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi, üç aylık vadelilerin yıllık fiyat farkı, sağlıklı piyasalarda maliyetleri ve muhtemel riskleri karşılayabilmesi için yüzde +4 ile yüzde +8 arasında olmalıdır. Yukarıdaki grafikte ise, Bitcoin vadelilerinin fiyat farkının en yeni 30 gün boyunca yüzde 2’nin altında kettiğını ve türev yatırımcılarının zamani piyasasında nötr veya olumsuz bir tutum izlediğini gösteriyor. 

Daha da önemlisi, Bitcoin’in 20 bin abd abd dolarıı direncini aşmada başarısız olduğu 27 Eylül zamanine benzer şekilde, yüzde 21 değer eriştiğı 7-13 Eylül zamanleri arasındaki rallide de göstergeler iyiye gitmedi. Verilere göre profesyonel yatırımcılar, kettiraçlı uzun pozisyon kullanmak meselesunda isteksiz gözüküyor. 

Bununla birlikte, vadeli işlem araçlarına özgü dış faktörleri hariç tutmak için Bitcoin opsiyon piyasaları da araştırma edilmelidir. Örneğin yüzde 25 delta eğrisi, piyasa yapıcılar ve arbitraj platformlarının dip veya yukarı yönde koruma için fiyatı şişirdiklerini gösteren önemli bir sinyaldir. 

Ayı piyasalarında opsiyon yatırımcıları, fiyatın düşmesine daha fazla ihtimal vererek, eğri göstergesinin yüzde 12’nin üzerine yükselmesine neden olurlar. Diğer yandan, boğa piyasalarında ise eğride yüzde – 12’nin altına inme eğilimi görülür. Bu da fiyat düşüşüne karşı alınan sat sat opisyonlarının fiyatının spot fiyattan ucuz olduğu anlamına gelir. 

30 günlük Bitcoin opsiyonlarının yüzde 25′ delta eğrisi. Kaynak: Laevitas

Delta eğrisi 21 Eylül zamaninden bu yana yüzde 12 eşiğini aşmış durumda ve bu da opsiyon yatırımcılarının dip yönlü koruma sunmaya daha az eğilimli olduklarını gösteriyor. Kıyaslamak gerekirse, 10-13 Eylül zamanlerinde alım ve satım opsiyonları arasında nötr duyarlılığın belirtisi olan bir denge vardı. 

Vadeli likidasyon değerindeki düşüklük yatırımcıların şaşırmadığını doğruluyor

Vadeli işlemler ve opsiyon göstergeleri, Bitcoin’in 27 Eylül’deki ayarlamasinin beklendiğini gösteriyor. Bu da tasfiyeler üzerindeki etkinin neden düşük olduğunu açıklıyor. BTC’nin 20.300 abd abd dolarııdan 18.500 abd abd dolarıı seviyesine yüzde 9’luk düşüşüne rağmen, sadece 22 milyon abd abd dolarıılık vadeli sözleşmesi zorla likide edildi. Bitcoin’in 19 Eylül’de yaşadığı benzer bir geri çekilmede, toplamda 97 milyon abd abd dolarıılık kettiraçlı vadeli işlem pozisyonu tasfiye edilmişti.

Diğer yandan, 111 gün süren zamani piyasasının Bitcoin yatırımcılarına yeterli düşüş beklentisini aşılamaması olumlu değerlendiriliyor. Diğer yandan, vadeli işlemlerin fiyat farkının sıfıra yakın olduğu düşünüldüğünde, zamaniların hala büyük bir güce sahip olduğu da görülüyor.

Burada havadisde ifade edilen görüş ve olabiliteler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve alım satım hamlesi risk içerir, en yeniuç verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.