Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin’in 5.000’inci günü kutlu olsun!

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), 12 Eylül Pazartesi günü 5.000’inci çalışma gününü kutladı. Bitcoin ağı, 13,69 yıldır neredeyse hiç aksamadan işlemeye devam ediyor.

Blockchain, 5.000 günde yaklaşık olarak 753782 blok için her 10 dakikada bir geçerli bir işlem bloğunu onayladı. Ayrıca ağdaki en yeni kesinti olzamanının üzerinden de 3.464 gün geçti. 

İlk Bitcoin bloğu 3 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından çıkarıldı. Bitcoin, yılın yüzde 99,9’unu çevrimiçi olarak geçirdi ve Değer Taşması Olzamanı olarak bilinen duruma görecek şekilde yaklaşık her 10 dakikada bir geçerli blokları doğruladı. Olay, milyarlarca daha fazla Bitcoin oluşturulmasıyla en yeniuçlanan 74.638’inci bloğun oluşturulmasına atıfta bulunuyor. Beş saat zaman en yenira, 74.691’inci blok esnasında da blockchain çatallandı ve düğümler bir konsensüsa vardı.

2013 yılında Bitcoin yazılımı bölündü ve zincir ikiye sıyrıldı. Blockchain 6 saat 20 dakika boyunca çöktü ve bu durum yüzde 23’ten fazla bir fiyat düşüşüne neden olarak 37 abd parasıın en düşük seviyelerine geriledi.

Yıllara göre Bitcoin çalışma süresi. Kaynak: buybitcoinworldwide.com

Bitcoin influencer’ları da sosyal medyada bu olzamanı kutlamakta gecikmedi. Birçoğu ise protokolün anonim yaratıcısı için minnettarlıklarını dile getirdi.

Solana (SOL) veya Ethereum (ETH) gibi popüler kripto para birimleri, şu anda Bitcoin’in çalışma süresi veya merkeziyetsizliğiyle rekabet edemiyor. Solana ağı, kurucu ortağının bile şikayet ettiği kesintiler yaşarken, Ethereum’un ortaya çıkması ise bir hard fork’un en yeniucuydu.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, 2020’de “yüzde 60’a görecek şekilde az çalışma süresi ile net kâr elde edebilirsiniz,” ifadelerini kullanmıştı. Bitcoin, Nakamoto’nun üçüncü tarafları ortadan ktopladıran bir eşler arası nakit sistemi vaadine ulaşmaktan hâlâ biraz uzakta bulunuyor, çükü Katman-2’de ödemeleri ölçeklendirmek oldukça zorlu bir mücadele.

Bu arada Bitcoin, en güvenli olmasının yanı sıra en merkeziyetsiz ve en popüler kripto para birimi çözümü olmaya devam ediyor.