Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin’in BitPay ödemelerinde kullanımı zamanı piyasasında azalmadı

Kripto para piyasasındaki mevcut koşullar, yatırımcıların kripto ile ödeme şekillerini de etkiledi. Ancak BitPay’den gelen verilere göre Bitcoin (BTC), piyasada yaşanan büyük dalgalanmalara rağmen önemli bir ödeme aracı olmaya devam ediyor. 

Her ne görecek şekilde BTC ödemelerinin BitPay’de yapılan hepsini kapsayan işlemlerdeki pzamanı, devam etmekte olan kripto kışında küçülmeye devam etse de, yine de platformdaki ödemelerde en popüler kripto para olarak konumini koruyor. 

BitPay Pazarlama Başkan Yardımcısı Merrick Theobald, Cointelegraph’a ettiğı konuşmada, BitPay’de geçtiğimiz yıl kripto işlem hacminin yüzde 87’sini oluşturan Bitcoin tabanlı ödemelerin sat sat haciminin, 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 52’ye düştüğünü söyledi. BitPay’deki Bitcoin sat sat hacmi, işlem szamanısının aksine Bitcoin’de işlenen kripto ödemelerinin toplam değeri ile ilişkilidir. 

Theobald, stablecoin sat satlarının kripto fiyat dalgalanmalarından bağımsız olarak sürmesi sebebiyle, BitPay’in sat sat hacmine etkiyi çoğunlukla stablecoin olmayan satın alımlarda gözlemlediğini belirtti. 

Theobald, 2021’de 58 bin civarında olan aylık işlem szamanısının 2022 yılında 67 bine çıkmasıyla birlikte, BitPay’de işlem szamanısının pazardaki düşüşe rağmen genel olarak sabit ktopladığının altını çizdi. 

BitPay’deki sat sat hacimleri ve işlemleri. Kaynak: BitPay

Satış hacimleriyle benzer olarak, Bitcoin ödeme işlemlerinin miktarı da bu yıl önemli ölçüde düşüş gösterdi. BitPay’den alınan verilere göre, BTC’nin ödeme işlemlerindeki pzamanı geçen mart zamanında yüzden 57 civarındayken, temmuz zamanında bu oran yüzde 48’e görecek şekilde geriledi. 

Öte yandan BitPay kişisiları, Litecoin (LTC) gibi diğer kripto para birimlerini de ödemelerde giderek daha fazla tercih ediyor. LTC işlemlerinin mart zamanında yüzden 14 olan pzamanı, temmuz zamanında yüzde 22’ye yükseldi.

Bitcoin dominance in crypto payments. Source: BitPay

Bitcoin ödemelerinde mevcut zamanı piyasasıyla yaşanan büyük düşüşe rağmen, BTCplatformdaki hepsini kapsayan sat satların yüzde 50’sinden fazlasını oluşturmaya ve BitPay’deki işlemlerde en yaygın kullanılan kripto para olmaya devam ediyor. Theobald’a göre bu, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun hayal ettiği gibi, BTC’nin ödeme aracı olarak kullanıldığının bir diğer kanıtı.  

Theobald, buna ek olarak şu konuşmalarda bulundu:

“İnsanlar hala BitPay platformunda diğer kripto para birimlerinden daha fazla BTC kullanıyor, çünkü Bitcoin, en eski ve en iyi bilinen kripto, en büyük piyasa değerine sahip ve yıllar içinde harika bir dijital ödeme aracı olduğunu kanıtladı.” 

Theobald, buna ek olarak bazı yatırımcıların zamanı piyasasının ortasında Bitcoin ile ödeme yapmzamanı tercih etmiş olabileceğini, çünkü bir borsada BTC satmanın ve daha devamında çevrimiçi ürün satın almak için kullanmanın daha pahalı olabileceğini öne sürdü. Bununla birilikte Theobald, “BitPay, müşterilerine Bitcoin’lerini günlük ürünler olarak satın almaları için doğrudan ve daha ucuz bir yol sağlıyor,” diye ekledi.