Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin’in (BTC) Yüzde 10’luk Yükselişinin Arkasında Ne var?: Uzmanlar Eylül’ün İkinci Yarısına İşaret Ediyor

Bitcoin (BTC) yaklaşık 2 7 gündır 20.000 abd ABD parasııın altında seyrettikten devamında %10 yükselerek 21.000 abd ABD parasıı seviyelerine geldi.

Bitcoin 15 gün boyunca 20.000 abd ABD parasıı seviyelerinin altında işlem gördükten devamında bugün gün içerisinde 21.000 abd ABD parasııa görecek şekilde yükseldi. Yazım itibariyle 21.130 abd ABD parasııdan işlem gören Bitcoin, boğa sezonunun start vermış olma ihtimalini akıllara getirdi.

Uzmanlara göre, Covid-19 pandemisi sebebiyle gevşeyen para politikalarının kripto para sektörüne sağladığı zirve likidite ile uzun bir dönem güzel günler geçirmiş olan Bitcoin yine para politikalarının ateşlediği bir düşüş hareketiyle %70’e yakın değer kaybetti. Pandemi devamındası yükselen küresel enflasyonla mücadele kapsamında birçok merkez bankasının sıkı para politikalarına gitmesi sebebiyle piyasada bir anda baş gösteren likidite kıtlığı kripto para piyasalarını derinden etkiledi. Bitcoin’in en zirve seviyesinden %70’e yakın değer kaybetmesinin yanında birçok kripto finans şirketinin ve borsasının batması, regülatörlerin dikkatlerini piyasaya koydu. Analistlere göre bugün, daha düşük likidite, daha odaksız yatırım stratejileri ve geçmişe göre daha umutsuz yatırımcı profili ile bir yükseliş trendinden bahsetmek henüz mümkün görünmüyor.

Ancak makro trendlerde herhangi bir değişiklik yapamamış olsa dahi gün içerisinde gerçekleşen yaklaşık 2.000 abd ABD parasıılık yükseliş hareketi yatırımcılar tarafından umutla karşılandı. Kısa vadede düşüş momentumunu tersine çevirmiş gibi görünen yükseliş hareketinin en olası nedeni bilirkişilar tarafından açıklandı.

Uzmanlara göre, gün içerisinde gerçekleşen aşırı yükseliş, yatırımcıların 10 Eylül’de kullanım süresi bitecek Bitcoin opsiyonlarına karşı topladıkları koruma pozisyonlarından kaynaklanıyor olabilir. Kurumsal yatırımcıların, varlık yönetim şirketlerinin ve zirve sermayeli bireysel yatırımcıların hedge amacıyla sık sık opsiyon kullandıkları biliniyor. Opsiyonların kullanım zamani yaklaştıkça bu yatırımcıların topladıkları yeni pozisyona göre piyasa etkilenebiliyor.

Analistler, 10-11 Eylül zamanlerinde en yenilanacak toplam opsiyon büyüklüğünün yaklaşık 5.500 Bitcoin olduğunu bu yüzden yükselişin opsiyonlar kaynaklı olması durumunda uzun soluklu olmayacağını beklediklerini yine de 16-30 Eylül arasında yaklaşık 100.000 Bitcoin’lik opsiyon sözleşmesinin en yenilanacağını bu yüzden Eylül zamanının ikinci yarısının oldukça hareketli geçmesini beklediklerini ifade ettiler.