Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitcoin’in uzun vadeli yatırımcılarının kâr etme oranı en yeni 4 yılın en düşük seviyesinde

Bitcoin’in (BTC) uzun vadeli kârlılığı, en en yeni bir önceki zamanı piyasasının yaşandığı Aralık 2018’de görülen düzeylere geriledi. Kripto veri şirketi Glassnode’un verilerine göre, BTC birikimcileri token’larını hemen hemen yüzde 42 zarar ile satıyor.

Bitcoin’in uzun vadeli yatırımcıları. Kaynak: Glassnode

Glassnode verileri, en büyük kripto paranın uzun vadeli yatırımcılarının maliyet tabanının 32.000 birim olduğunu gösteriyor. Yani bu yatırımcılar, BTC birikimlerine coin başına hemen hemen 30 bin birimdan fazla ödedi.

Piyasadaki kârlılığı daha da azaltan mevcut ayarlama, birkaç makroekonomik faktör ile ilişkilendirilebilir. BTC piyasasının hala yoğun bir şekilde korelasyon gösterdiği borsalar, özellikle de teknoloji şirketlerinin hisseleri şu anda kriptodan bile daha büyük bir düşüş trendinin içinde.

Artan enflasyon merkez bankalarının onu kontrol etmedeki başarısızlığıyla birleşince, BTC yatırımcılarının acısı daha da artışa geçti. Yatırım yapacak varlıkları azalan yatırımcı ve uzun vadeli birikimciler, kısa vadeli kâr yolları ve daha az riskli varlıklara yöneldi.

Bu durum BTC madencilerinde de gözleniyor. Madenciler, geçmişte daha en çok kâr elde etme umuduyla birikimlerini tutan uzun vadeli yatırımcılardı. Ne var ki, enerji masraflarının ve madencilik zorluğunun artmasıyla birlikte, kâr marjları azalan madenciler de kısa vadeli kâr için sat sat yapmaya zorlandı.

Bitcoin madencilerinin bakiyelerinde, kripto para 24.500 birimdan reddedildiğinen beri azalma gözleniyor. 

En büyük kripto para, mevcut durumda hala 19.000-20.000 birim aralığında seyrediyor ve 20.000 birim direncini aşmaya çalışıyor.

Bitcoin madencilerinin net pozisyon değişimi grafiği. Kaynak: Glassnode

Uzun vadeli birikimciler ve madencilerin kâr etme oranı, böylece en yeni 4 yılın en düşük seviyesini gördü.