Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri

Bitcoin, hayatımıza 2009 yılında girdi ve geçtiğimiz son yıllarda birçok insanın ilgi odağı haline gelmeyi başardı. Bunun yanı sıra yalnızca ilgi duymanın ötesinde birçok insanın hayatını hem olumlu hem de olumsuz yönlerde etkileyerek büyük medya haberlerine dahi konu olmayı başardı.

2017 yılında ilk olarak adını biraz da olsa daha fazla duymaya başladığımız bu sanal varlık, pandeminin ortaya çıkması ve bu süreçte yüksek değer kazanması ile birlikte tanıdığımız hemen herkesten adını duyar olduk. Çok para kazananlar, çok para kaybedenler ve dolandırıcılık kurbanı olanlar.

Peki, Bitcoin gerçekte nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır? Gerçekten Bitcoin ile para kazanmak mümkün müdür? Bitcoin ile para kazanmanın püf noktaları nelerdir? Bitcoin nasıl alınabilir veya satılabilir? Bitcoin kazanmak mümkün mü? Gelin birlikte bu soru işaretlerini biraz açalım.

Bitcoin Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bir çoğumuzun bildiği gibi Bitcoin sanal bir kripto para birimidir. İlk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto adlı birisi tarafından yazılan bir makalede konu olmuş ve ortaya çıkmıştır. Bitcoin’in ilk ticari faaliyeti yani alınıp satılma işlemi 2009 yılında Nakamoto vbettr olarak bilinen kişi ve bir kullanıcı arasında gerçekleşmiştir.

Bu dönemlerde internet üzerinden para kazanmaya çalışanlar ve teknolojik gelişmelerle bağlantılı insanların ilgisini çekmiş ve hem kendi üzerinde hem çevresinde geliştirilecek projelerle bir ekosistem ortaya çıkarılmıştır, kripto para piyasası. Bu dönemde insanlar madencilik işlemleri yaparak Bitcoin kazanmaya başlamıştır. Yazımızın ilerleyen kısmında madencilik konusuna da değineceğiz.

Bitcoin ile Para Kazanmak Mümkün mü?

Bu sorunun cevabı; evet birçok yol ile mümkün. Ancak dikkatli olmakta fayda var çünkü para kazanmak umuduyla kaybedebilmek de mümkün. Bu yollardan bir tanesi madencilik ve bir diğeri ise kripto para piyasalarında alım satım işlemleri yaparak kâr elde etme çabası. Madencilik yaparak Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinden elde edebilir ve bunları piyasadaki diğer alıcılara satabilirsiniz.

Bitcoin Kazanmak Mümkün mü?

Evet, yukarıda bahsettiğimiz gibi madencilik işlemleri ile Bitcoin kazanmak mümkün oluyor. Yalnızca Bitcoin değil, diğer kripto para birimlerinden de kazanabilirsiniz.

Madencilik, güçlü donanımlara sahip bilgisayarınız ve yazılım donanımınızı kripto para ekosistemi için çalıştırarak, blockchain (blok zincir) yani ekosistemin tamamının kurulu olduğu bir ağ sistemi üzerinde gerçekleştirilen kripto para transferlerini ve onayını sağlayarak bu işlemlerden kripto para kazancı elde etmek olarak tanımlanabilir. Bunun sonucunda çeşitli kripto paraların kurulu olduğu çeşitli ağların herhangi birinde madencilik yaparak çeşitli kripto paralar elde edebilir ve bunu piyasalarda diğer alıcılara satabilirsiniz. Ancak bu sistemde donanım, yazılım ve elektrik gibi maliyetleriniz olduğunu unutmayın.

Bitcoin ile Nasıl Para Kazanılır?

Bitcoin madenciliği ile bitcoin kazanmak ve satmanın yanı sıra farklı bir yöntem olarak kripto para piyasalarında çeşitli kripto paralar için fiyat analizleri yapabilir, makaleler okuyabilir ve radarınıza takılan kripto paralar üzerinden alım satım gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto para biriminin piyasadaki arz durumu, toplam piyasa değeri, alım satım işlem hacmi, dolaşım hacmi ve gelecek beklentileri, teknik analiz yorumlamaları gibi faktörleri göz önünde bulundurarak belirli bir fiyattan aldığınız herhangi bir kripto para birimini değeri yükseldiğinde karşı alıcılara satarak kâr elde etme çabasında bulunabilirsiniz.

Bitcoinle Para Kazanmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bitcoin alım satımı yapmak istiyor, yani Bitcoinle Para Kazanma çabasındaysanız dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var. Bunlardan bazıları şu şekilde,

  1. İşlem yapacağınız borsa hizmet sağlayıcısı güvenilir ve evrensel olmalıdır.
  2. Alım satımını yapmak istediğiniz kripto para biriminin güvenilir olduğundan emin olun. Birden çok borsada işlem görüyor olmasına özen gösterin.
  3. Kripto para piyasasında uzun süredir işlem gören ve piyasadaki diğer işlem yapan kullanıcıların güvendiği para birimlerini tercih edin.
  4. İşlem yapmak istediğiniz kripto para birimini mutlaka derinlemesine araştırın, güvenilirliğinden ve popülerliğinden emin olun.
  5. İşlem yapmadan önce mutlaka birçok makale okumalı ve bilinçli şekilde ilk işleminizi yapmalısınız. Aksi takdirde üzücü kayıplarla karşılaşabilirsiniz.
  6. Yüksek riskli piyasalarda işlem yapmak üzere olacağınız için kaybını göze alabileceğiniz miktarlarda yatırımlar yapmayı düşünebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra, adından söz ettirmiş ve uzun yıllardır bu piyasada olan eğitimcilerin ve analizcilerin yorumlarını takip ederek kendinizi geliştirebilirsiniz. Unutmayınız ki kripto para piyasasında işlem yapmak büyük riskler barındırır.