Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
“Bitcoin’lerin yüzde 78’i altı aydır kullanılmadı”


ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, yzamanınladığı yeni bir raporda Bitcoin’lerin yüzde 78’inin en yeni altı ayda hiçbir işlemde kullanılmadığına işaret etti. Bu oranın rekor szamanıda Bitcoin’e karşılık geldiğini belirten banka, kullanılmayan Bitcoin’lerin oranının artmaya devam ettiğinin de altını çizdi. Analist Sheena Shah, 6 aydan daha uzun bir süre önce Bitcoin alan yatırımcıların çoğunun pozisyonunu koruduğunu ve Bitcoin fiyatında bir iyileşme beklediğini olabilite etti. Raporda buna ek olarak, kısa vadeli yatırımcılar tarafından tutulan ve geriye kalan yüzde 22’nin yaklaşık 22 bin 300 birimdan satın alınmış olabileceği dile getirildi. 

Aktarılan diğer detaylara göre; Binance dışındaki çoğu kripto para borsasında, işlem hacimleri önemli oranda düşüş gösterdi. Binance, temmuz zamanında pazar pzamanını artırma hedefiyle Bitcoin alım-satım ücretlerini sıfıra indirmişti. Rapor, kriptoya yönelik kurumsal ilginin de fiyat dalgalanmalarına paralel olduğunu belirtti. 

Bitcoin, hepsi zamanların en en çok seviyesine 2021’in kasım zamanında ulaşmıştı 

Öte yandan; en yeni 6 ayda işlem gören Bitcoin oranlarındaki düşüşün, etkisini sürdüren kripto kışının bir uzantısı olabileceği olabilite edildi. Özellikle bu yıl; dünya genelindeki hiper enflasyon ve ekonomik gerileme sebebiyle yatırımcıların birçoğu, riskli yatırımlardan kaçınma ve riskli yatırımları elden çıkarma eğilimi göstermeye işe koyuldı. Buna bağlı olarak birçok kripto para birimi, en yeni dönemlerde ciddi bir değer kaybı yaşadı. Bu durum, kripto para piyasasında “kripto kışı” olarak adlandırılan bir sürecin işe koyulmasına neden oldu. Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto para birimleri ise en çok piyasa hacimleri sebebiyle bu süreçten olumsuz etkilendi.  

2021’in kasım zamanında 69 bin birima yükselerek hepsi zamanların en en çok seviyesine ulaşan Bitcoin, en yeni birkaç aydır 20 bin birim civarından işlem görüyor.