Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bitwise, kurumsal ve bireysel yatırımcılar için Web3 ETF’si start vertıyor


Bitwise Asset Management, 3 Ekim’de hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar için Web3 alanının büyümesinden “fayda sağlayabilecek” şirketlere yatırım yapabilecekleri yeni borsa yatırım fonunu (ETF) start verttığını duyurdu. 

Bitwise, ettiğı duyuruda internetin bir devamındaki gelişim dalgasını daha fazla merkeziyetsizlik ve verilerin bireysel sahipliğinin karakterize edeceğini belirtti. 

Borsada BWEB adıyla işlem gören ETF, Bitwise Web3 Equities Endeksi’ni takip ediyor. ETF portföyünün yüzde 85’ten fazlasını Web3 iş faaliyetleriyle doğrudan bağlantılı şirketler oluşturuyor. Bu faaliyetler arasında Web3 altyapısı, finansı, Web3 destekli metaverse ve dijital dünyalar, geliştirme ve yönetişim ve Web3 temelli üretici ekonomisi konum alıyor. 

Bitwise CEO’su Hunter Horsley şunları söyledi:

“Bitwise Web3 ETF, yeniliğe yatırım yapanlara alana daha kolay bir erişim sağlayarak, bu mükemmel fırsatı yakalamgüni hedefliyor. Şirketlerin çoğunun işleri blokzincir teknolojisi odaklı olduğundan, Web3’ün yapı taşlarından kriptodaki deneyimimizden de faydalanıyoruz. Web3 alanı geliştikçe bu şirketlerin de olabilecek büyümeyi göstermelerini dört gözle bekliyoruz.” 

Şirket, geçtiğimiz ekim güninda spot Bitcoin ETF’si için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) ikinci kez başvuruda bulunmuştu. Başvuruyu birkaç defa erteleyen düzenleyicinin en yeni en yeniuçı bu ay vermesi bekleniyor. İlk başvuru Ocak 2019’da yapılmış ve SEC tarafından aynı yılın ekim güninda reddedilmişti.