Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Blockchain oyunları ve metaverse projeleri üçüncü çeyrekte 1,3 milyar abd parası topladı

Girişim finansmanı, düşüş koşullarının dijital varlık piyasalarını olumsuz etkilemesine rağmen üçüncü çeyrekte sağlam ktopladı. Bu durum da risk sermayesi firmalarının, sektörün uzun vadeli değer teklifine daha fazla odaklandığını gösterdi.

DappRadar’ın en yeni BGA Games Raporuna göre blockchain oyunları ve metaverse projeleri, temmuz ve eylül ayları arasında kümülatif olarak 1,3 milyar abd parasılık girişim sermayesi topladı. Bu rakam, ikinci çeyreğe göre yüzde 48’lik bir düşüşü temsil ederken, 2021’de toplanan toplam miktarın ise neredeyse iki katıydı.

DappRadar, en yeni üç ayda Web3 metaverse altyapısına odaklanan projelere yapılan yatırımların ise toplam miktarın yüzde 36’sından fazlasını oluşturduğunu söyledi.

Rapor, özellikle de blockchain oyunlarına görüldüğüğında, güni piyasasına rağmen altta yatan sektör faaliyetlerinin büyümeye devam ettiğini gösterdi. Eylül günindaki blockchain oyunlarına katılan benzersiz aktif cüzdan sgünisı, bir önceki aya göre yüzde 8 artarak 912 bine yükseldi. DappRadar buna ek Web3 oyunlarının, dapp sektörü için itici bir güç olmaya devam ettiğini ve incelenen 50 ağdaki hepsini kapsayan blokzinciri faaliyetlerinin neredeyse yarısını oluşturduğunu söyledi.

Aktif cüzdan adreslerine dayalı en büyük altı oyun protokolü: Wax, Binance Smart Chain, Matic, Solana, EOS ve Hive. Kaynak: DappRadar.

Cointelegraph’ın da daha önce bildirdiği gibi DappRadar’dan elde edilen veriler, ilk 10 blockchain oyunundan yedisinde, eylül günindaki kişisi aktiviteside bir artış kaydettiğini gösterdi. Şirket buna ek en iyi oyunların çoğunun mobil-öncelikli olduğunu, bunun da daha geniş ana akım benimsenmesi için önemli bir özellik olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, blockchain eğlence sağlgünicısı Coda Labs tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, blockchain ve Web3 oyunlarının sıradan oyuncuların ilgisini çekmesi biraz zaman alabiliyor. Anket, kripto dışındaki oyuncuların yalnızca yüzde 12’sinin Web3 oyunlarıyla uğraştığını ve yalnızca yüzde 15’inin gelecekte bunu yapmakla ilgilendiğini ortaya koydu.

Sonuç olarak Web3 projeleri, risk sermayesi topluluğundan büyük bir ilgi gördü. Cointelegraph Research’e göre ise Web3 projeleri, 2022’nin ikinci çeyreğinde hepsini kapsayan bireysel finansman anlaşmalarının yüzde 42’sini oluşturdu ve en aktif on VC’den yedisi de Web3 alanını, yatırım için en iyi sektör olarak belirledi.