Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Blockstream CEO’su Bitcoin’in uzaydaki kullanımına dikkat koydu!

Blockstream kurucu ortağı Adam Back, Hollanda’da düzenlenen üç günlük Bitcoin konferansı olan Bitcoin Amsterdam’ın ana sahnesine Cointelegraph ile meseleşmak için ara verdi. 

PoS (Hisse Kanıtı) algoritmasının arkasındaki adam, bir parkta laleler ve bisikletler arasında masa kurarak Cointelegraph’a Jenga oyununda meydan okudu ve Bitcoin’i uzaya ışınlama meselesunu savundu. Bitcoin (BTC) ürün bilgisi raporunda bahsedilecek olan birkaç kişiden biri olan Back, çocukluğunu ve bilgisayarlarla olan ilk etkileşimini anlattı. Konuşmanın konum ettiğı video ise kısa süre devamında Cointelegraph’ın YouTube kanalında yzamaninlanacak. 

Neden uzayda dünyadaki node’lar tarafından zaten güvence altına alınmış merkeziyetsiz bir “peer to peer” ağı olan Bitcoin blok zincirine ihtiyacımız var? İnsanların olduğu gibi, uzaylıların da mı Bitcoin’e ihtiyacı var? Back, Cointelegraph ile şakalaşarak şu duyurularda bulundu: 

“Uzayda Bitcoin bulundurmanın birkaç sebebi var. Bit tanesi de bu durumun oldukça havalı olması ve gerçekleştirilebilir olması.” 

Bunun yanı sıra, Back bu durumun beraberinde mahremiyet gibi faydalar getirdiğini belirtirken, “Program sayesinde verileri kimliksiz bir şekilde alabilirsiniz ve kimse size onu ettiğınızı söyleyemez. Yani mahremiyet için iyi bir durum” ifadelerini kullandı. 

Adam Back ve Cointelegraph muhabiri Joe Hall. 

Back Bitcoin’in uzayda olmasıyla ilgili, “Şirketler için iyi bir şey, çünkü doğru blok zincirde olduklarından emin olmak zorundalar” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte konumel bir ağ sorunu olduğunda ya da yönlendirici bir siber settirıya uğradığında, Bitcoin uydu bağlantısı, şirketlerin işlemlerine devam etmelerini ve Bitcoin blok zincirini herhangi bir engel olmadan kullanmalarını sağlar.

Birçok havadis Bitcoin’e ya da kripto paralarla ilgili faaliyetlere erişimi kısıtlamaya niyetli hükümetler ve gruplarla dolu. Bitcoin protokolünü uyduya bağlamak paha biçilemezdir ve sansüre karşı daha dirençli olmasına olanak tanır. 

Küresel güney ülkeleri için fiyat, bir node’u senkronize etmek adına Bitcoin verilerinin biriktirme listesini bağlama ve indirme argümanıdır. Halihazırda gelişmiş olan dünyada, Bitcoin’in verilerinin indirilmesinin ve senkronize edilmesinin maliyeti göz ardı edilebilir: 

“Gelişmekte olan pazarlar için, Bitcoin’e yetişecek görecek şekilde hızlı bir internet bağlantısının maliyeti, maaşlarla karşılaştırıldığında pahalı kalıyor.” 

Back gelişmiş dünyada Blokcstream uyduları kullanarak bir node’un ücretsiz olarak senkronize edilebileceğini açıkladı. Güncelleme sürecinin tamamlanması şüphesiz bir ya da iki 7 günya görecek şekilde uzasa da, Bitcoin protokolüne katılım için giriş engelinin daha da azalmasına sebep oluyor. 

İlginizi çekebilir: Adam Back, Satoshi Nakamoto ile Görüştüğü İddialarını Reddetti 

Son olarak Back, Bitcoin fiyatının hala yükselebileceğine inanıyor. Bir matematikçi 17 Ekim sabahı bir Twitter gönderisinde, Bitcoin’in önümüzdeki beş yıl içerisinde “muhafazakâr” bir şeklide 10 kat yükseleceğini söyledi. Bu da Bitcoin fiyatının 2027 yılından önce 200 bin abd abd dolarıı seviyesine ulaşacağı anlamına geliyor.