Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
BM, Özbek polisini kripto meselesunda eğitiyor


Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (OSCE), Özbekistan polisi ve kolluk güçlüleri için kripto paralar ve karanlık ağ üzerine beş günlük eğitim programı düzenledi. Eğitim programı, OSCE’nin Orta Asyalı kolluk güçlülerinin küresel uyuşturucu ticareti için stratejik açıdan önemli bir bölgede suçlular tarafından suistimal edilebilecek yeni teknolojiler meselesunda eğitme çabaları kapsamında işe koyultıldı.

Özbekistan Başsavcılığı, İç İşleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Hizmeti’nin temsilcileri; ağlar arası iletişim, anonimlik ve şifreleme, kripto paralar, gizleme teknikleri, karanlık ağ ve Tor ağları alanlarındaki ana kavramlar ve kilit trendleri öğrenmek için 17-21 Ekim arasında düzenlenen programa katıldı.

Kolluk güçlülerine Avrupa Siber Suçlar Eğitim ve Öğretim Grubu (ECTEG) tarafından geliştirilen kripto paralara el koyma ve blockchain araştırmai yöntemleri öğretildi. OSCE, Başsavcılık Akademisi’ne yeni bir bilgisayar sınıfı bile bağışladı.

Eğitim programı; ABD, Almanya ve Kore Cumhuriyeti tarafından fonlanan “Orta Asya’da Siber Suçlarla Mücadele Kapasitesi Geliştirmek” projesinin ikinci aşaması kapsamında Özbekistan’da düzenlenen ilk ulusal eğitimi temsil ediyor. Ulusal eğitim faaliyetleri 2022 ve 2023 boyunca devam edecek.

OSCE, 2020’de Orta Asya ülkeleri için kripto uyguladırımı üzerine de eğitim programı düzenledi. Almaata’da düzenlenen eğitim programına Azerbeycan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Moğolistan’dan temsilciler katılmıştı.

OSCE, Birleşmiş Milletler’de gözlemci statüsünde konum alan, dünyanın en büyük bölgesel güvenlik odaklı hükümetler arası organizasyonudur. Viyana merkezli oluşum; silahlanma kontrolü, insan hakları savunuculuğu, basın özgürlüğü ve özgür ve adil seçimler gibi meselelara odaklanıyor.