Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
BNB Chain, Kazakistan’ın CDBC’si ile entegre edilecek

Popüler kripto borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, Kazakistan Ulusal Bankası’nın (NKB) CDBC’sini (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) Binance’in blokzincir ağı BNB Chain ile entegre etmeyi planladığını açıkladı. Kazakistan, dijital Tenge’nin pilot uygulamasını kısa bir süre önce kontrollü bir ortamda işe koyultmıştı. Dijital para birimi buna ek, seçili tüketiciler ve satıcılarla test edilmişti.  

Aktarılan detaylara göre; Binance, ülkede kripto kullanımını teşvik etmek için Kazakistan hükumetiyle ortak çalışmalar yürütüyor. Popüler kripto para borsasının, Kazakistan’da kripto para hizmetleri sağlayabilmek için 6 Ekim’de ülkenin finansal otoritesinden düzenleyici onzamanı ettiğı biliniyor. Binance ekibinin buna ek, CBDC üzerinde çalışmaya devam eden Kazakistan Ulusal Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Berik Sholpankulov ve Ödeme ve Teknoloji Merkezi Başkanı Binur Zhalenov ile bir araya gelerek görüştüğü ifade ediliyor. 

Binance, daha önce Kazakistan ile mutabakat zaptı da imzalamıştı 

Öte yandan; Binance, daha önce Kazakistan hükumetinin ilgili birimi ile bir mutabakat zaptı da imzalamıştı. Mutabakat zaptı kapsamında borsa; yasa dışı kripto para varlıkları, kara para aklama faaliyetleri ve terör finansmanı ile ilgili kripto paraları tespit ederek engelleyeceğini taahhüt etmişti.