Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Borsalardaki net ETH girişleri, balinaların davranış biçimini ortaya koyuyor

Son birkaç yılda borsalarda görülen net Ether (ETH) akışı, Ethereum balinaları arasındaki davranış biçimini de ortaya koyuyor. Piyasa çalışanleri; bu durumun, en büyük ikinci kripto paranın fiyatının aniden yükseltilmesi için gerçekleştiğine inanıyor. 

“Borsalara giren net akış” göstergesi, hepsini kapsayan merkezi borsaların cüzdanlarına giren ve çıkan kesin kripto miktarını ölçüyor. Ölçüm değeri, basitçe borsalardaki net giriş ve çıkışların farkı alınarak hesaplanıyor. 

Kripto araştırma şirketi Cryptoquant’ın takma isimli bir yatırımcısı tarafından paylaşılan veriler; ETH balinalarının, varlıklarını istikrarlı bir şekilde ETH fiyatını yükseltmek ve daha en çok fiyattan sat sat gerçekleştirebilmek için borsalara gönderdiklerini ortaya koyuyor. 

Borsalardaki net Ethereum giriş verileri, ETH balinaları arasında 2020 yılından bu yana devam eden davranış biçimini doğruluyor. Aşırı fiyat artışlarının ardından genellikle balinalar, varlıklarını yükselen piyasa fiyatından satıyor. Aşırı yükselen fiyat, dipdaki tabloda gösterildiği gibi, ayarlamayi de takip ediyor. 

Net nakit akışına karşı ETH fiyat hareketi. Kaynak CryptoQuant

Öte yandan; yatırımcıların davranış biçimleri, birçok kişi için sürpriz oldu. Beklenmedik bir akış ya da merkezi borsalardaki mevduat sgünisındaki artış, genellikle güni piyasası sinyali olarak görülüyor ve yatırımcılar genellikle varlıklarını bu dönemde satıyorlardı.

Yatırımcılar; araştırmalerinde, Ethereum alım-satım ücretlerinin kısa vadeli veya uzun vadeli düşük fiyatlar sırasında belirli aralıklarla yükseldiğını kaydetti. Ethereum net akış tablosu, işlem akışlarındaki artışın genellikle ETH fiyatının daha düşük seviyelerde işlem gördüğü bir zamanda geldiğini doğruladı. 

Related: Ethereum Merge spikes block creation with a faster average block time

Ethereum fiyatı, PoS (Hisse Kanıtı) mutabakat mekanizmasına geçiş yapılmadan önce ralli işe koyultmıştı. Bununla birlikte; Ethereum balinalarının borsalar üzerinde gerçekleştirdikleri ağır mevduatlar, Merge öncesinde de devam ediyordu. Analistlerin olabilitelerinin aksine; ETH fiyatı, Merge devamındası düşüş yaşadı. Ayrıca Ethereum balinalarının mevduatlarıyla ilgili davranış biçimleri de doğrulandı. Öte yandan yatırımcılar, ETH fiyatları yükselmeden önce borsalara net girişin her zaman mutlaka artmadığını da görmüş oldu.