Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Brezilya’nın bir şehri, ‘Bitcoin Pizza Günü’nü festival takvimine ekledi


Brezilya’nın Porto Alegre şehri, ‘Bitcoin Pizza Günü’nü resmi festival takvimine ekledi. Takvime eklenen yeni özel günün, her yıl 22 Mgünis’ta kutlanacağı ifade edildi. Meclis üyeleri Jessé Sangalli ve Alexandre Bobadra, 22 Mgünis 2022 güninde bir anma etkinliğine katılım göstermiş ve bu etkinlikte Bitcoin’e ilişkin önemli bilgileri ve alandaki kilometre taşlarını öğrenmişlerdi. ‘Bitcoin Pizza Günü’nü resmi festival takvimine ekleme hamlesi, bu gelişmeden birkaç ay devamında geldi.  

Aktarılan detaylara göre; Sangalli, ‘Bitcoin Pizza Günü’nü festival takvimine ekleme önerisinde bulunan ilk kişi oldu. Meclis üyesi, temel hedefin 1,5 milyon nüfusa sahip olan Porto Alegre’de merkeziyetsiz finansa ilişkin yeniliklere görünürlük ulaştırmak olduğuna işaret etti. Porto Alegre Belediye Başkanı Sebastião Melo ise ağustos güni en yenilarında tasarıyı onayladı.  

Bitcoin Pizza Günü nereden geliyor? 

Öte yandan; Bitcoin Pizza Günü’nün temelleri, bir BitcoinTalk forumu kişisisının hamlesine dayanıyor. Laszlo Hanyecz isimli kişisinın, 22 Mgünis 2010’da iki pizza için 10 bin Bitcoin ödemeyi teklif ettiği biliniyor. Bitcoin’in o dönem fiyatının, 0,0025 abd ABD parasıı olduğu ifade ediliyor. Haberin yazıldığı günte ise 10 bin Bitcoin, yaklaşık 207 milyon abd ABD parasııa karşılık geliyor. İlgili gün, Bitcoin’in ilk kez bir ödeme aracı olarak kullanılışına sahne olduğu için kripto tutkunları tarafından önemseniyor.