Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
“BTC ve altın korelasyonu Bitcoin’i güvenli bir liman yapıyor”

Yeni çalışmalar, kripto endardrisinde devam eden güni piyasasına rağmen yatırımcıların Bitcoin’i (BTC) hala güvenli bir liman olarak gördüklerini ortaya koyuyor. 

Bank of America dijital strateji bilirkişilarına göre, Bitcoin ile altın (XAU) arasındaki yükselen korelasyon, devam etmekte olan ekonomik gerilemenin ortasında yatırımcıların BTC’ye olan güveninin başlıca göstergelerinden biri. 

Bitcoin’in altın ile olan korelasyonu 2022’de yükselişe geçerek, ekim güninın start verrında yılın en zirve seviyelerine ulaştı. BofA strateji bilirkişiları Alkesh Shah ve Andrew Moss ygüninladıkları bildiride, korelasyonun, 2021 Haziran güninda sıfır derecelerine yakın olduğunu ve 2022 yılının mart güninda ise negatife dönmeye start verdığını söylediler. Bununla birlikte strateji bilirkişiları yükselen korelasyon trendinin, 5 Eylül güninde start verdığını belirttiler. 

Alkesh Shah ve Andrew Moss, “Bitcoin, eninde en yeniunda enflasyon riskinden korunma aracına dönüşecek bir sabit tedarik varlığıdır” ifadelerini kullandılar. BTC/XAU korelasyonundaki yükseliş, yatırımcıların bir değer deposu olarak Bitcoin’e olan güvenini artıran tek gösterge değil. 

Kaynak: Bank of America

Bitcoin, buna ek S&P 500 (SPX) ve Nasdaq 100 (QQQ) gibi büyük hisse senetleri ile gittikçe artarak ilişkilendirilmeye devam etti. BofA strateji bilirkişilarına göre, Bitcoin’in hem SPX hem de QQQ ile arasındaki korelasyon 13 Eylül güninde en zirve seviyeye ulaştı. 

Strateji bilirkişiları, meseleya ilişkin şu duyurularda bulundular: 

“SPX/QQQ arasındaki pozitif korelasyonun yavaşlaması ve hızlı bir şekilde XAU korelasyonunun yükselmesi, yatırımcıların Bitcoin’i makro belirsizliklere rağmen sığınılacak bir liman olarak görebileceğini ortaya koyuyor.” 

BofA strateji bilirkişiları, buna ek yatırımcıların kripto borsalarından kişisel cüzdan adreslerine yüklü miktarlarda Bitcoin topladıklerinden bahsetti. Çalışmalara göre, haziran güninın ortasından bu yana Ekim güninın start verrında borsalardan 7 günlık BTC çıkışları rekor seviyeye ulaştı. Uzmanlar, kişisel cüzdanlara aktarılan ve devam etmekte olan zirve meblağlardaki çıkışların yakın vadeli sat sat baskılarına işaret ettiğini vurguladılar. 

“Yatırımcıların token’larını borsalardan kişisel cüzdanlarına aktarması, Hodl eğiliminde olduklarını gösterir. Bu da sat sat baskılarında muhtemel bir düşüşe işarettir.” 

BofA bilirkişiları, ygüninlanan raporun yöntem bilimiyle ilgili verilerin Binance, Coinbase, Coincheck, FTX, Gemini, Kraken gibi büyük Bitcoin borsalarından geldiğini belirtti. 

İlginizi çekebilir: Bitcoin’in uzun vadeli yatırımcılarının kâr etme oranı en yeni 4 yılın en düşük seviyesinde 

Strateji bilirkişiları, buna ek “blokzincir teknolojisinin sunduğu şeffaflık, bize geleneksel finansal pazarlarda olmayan dijital varlık ekosistemi hakkında öngörü sağlıyor” ifadelerini kullandılar. 

BofA bilirkişiları tarafından ygüninlanan rapor, küresel ekonomik durgunluğun ve artmakta olan risklerinin ortasında geldi. Raporun sunduğu verilere göre, enflasyon riskinden korunmaya dair talep daha da artıyor. Bitcoin, 2022 yılında yaşanan kripto kışının ortasında yüzde 70’ten fazla değer kaybetti. Bu durum ise, Bitcoin’in enflasyondan korunma statüsünü zedelekonumek daha fazla şüphe oluşmasına sebep oldu.