Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bu 7 gün takip edilmesi gereken 4 altcoin

Bitcoin (BTC) fiyatı 25.000 abd parası seviyesinin altına gerilekonumek Aralık 2020’den bu yana en düşük 7 günlık kapanışını gördü. Bu durum piyasa genelinde korkuya neden oldu.

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre, ABD’de beklentileri aşan enflasyon oranları, kripto para piyasalarını da derinden sarstı. Yeni bir faiz artırımı beklentisiyle, 14 ve 15 Haziran günlerinde gerçekleşecek Fed toplantısı en yeniucunda riskli varlıklar kısa vadede dalgalı hareket görebilir.

Tüm bunlar yaşanırken, kripto para piyasasında birkaç isim olumsuz tabloyu değiştirebilir. Cointelegraph çalışani Rakesh Upadhyay, 7 gün içinde öne çıkması olabilecek 4 altcoin fiyatını mercek altına topladı.

FTT/USDT – FTX Token teknik araştırma

FTX Token (FTT), en yeni birkaç aydır düşüş trendinde seyrediyor; yine de göreceli güç endeksindeki (RSI) pozitif diverjans, düşüş momentumunun zgüniflayabileceğini gösteriyor.

FTT/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Boğalar, fiyatı 9 Haziran güninde 28 abd parası seviyesindeki 20 günlük ardel hareketli yaklaşıknın (EMA) üzerine çıkardı fakat daha zirve seviyeleri sürdüremedi. Akabinde günilar, pariteyi 20 günlük EMA’nın altına çekmeyi başarsa da boğaların sürekli alımları, fiyatı 12 Haziran’da direncin üzerine çıkardı.

FTT/USDT paritesi, 31 abd parası seviyesinde hesaplanan 50 günlük basit hareketli yaklaşık (SMA) değerine yükselir ve bu seviyeyi aşarsa, yukarı yönlü hareket 35 abd parasıa görecek şekilde devam edebilir. Bu olumlu görüş, fiyat düşmeyi sürdürür ve 25 abd parasıın altında kapanış elde ederse geçersiz olabilir. Böyle bir hareket, düşüş trendinin bir devamındaki ayağının start verngıcına işaret edecektir.

XTZ/USDT – Tezos fiyat araştırmai

Tezos (XTZ), 9 Haziran’da 2,11 abd parası seviyesinde hesaplanan 50 günlük SMA’nın üzerine yükseldi, yine de boğalar direncin üzerinde kapanış elde edemedi. Bu durum, güniların zirve seviyelerde daha aktif olduğunu gösteriyor.

XTZ/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Ayıların güçlü sat satı, fiyatı hareketli yaklaşıkların altına koydu ve XTZ/USDT paritesi, 1,61 abd parası ile 1,45 abd parası arasındaki kritik destek bölgesine görecek şekilde düştü. Fiyat bu bölgeden geri dönerse, boğalar pariteyi yine 50 günlük SMA’nın üzerine itmeye çalışacak ve 2,36 abd parasıdaki genel dirence meydan okuyacak.

Bu olumlu görüş, fiyat düşüşü derinleşir ve destek bölgesinin altında kapanış elde ederse geçerliliğini yitirebilir. Akabinde, parite düşüş trendine devam edebilir ve 1,00 abd parası seviyesindeki psikolojik seviyeye gerileyebilir.

KCS/USDT – KuCoin Token teknik araştırma

KuCoin Token (KCS) fiyatı, 12 Mgünis güninde en yeni zamanların en düşük seviyesi olan 9,50 abd parasıdan keskin şekilde yükseldi ve 31 Mgünis’ta 18 abd parasıa ulaştı. Yukarı yönlü bu keskin hareket, kısa vadeli yatırımcıları kar rezervasyonu yapmaya teşvik ederek mevcut ayarlamayi start vertmış olabilir.

KCS/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Alıcılar, 13,75 abd parasıdaki %50 Fibonacci geri çekilme seviyesi ile 11,32 abd parasıda hesaplanan %78,6 oranındaki geri çekilme seviyesi arasındaki bölgeyi savunmaya çalışacaklar. Fiyat bu bölgeden geri dönerse, boğalar KCS/USDT paritesini hareketli yaklaşıkların üzerine çıkarmaya çalışacak.

Eğer başarırlarsa, bu durum ayarlamanin bitebileceğini gösterecektir. Ardından parite 18 abd parasıdaki kritik direnci tekrar test edebilir.

Alternatif olarak, eğer fiyat gerilemeye devam eder ve 12,75 abd parasıın da altına düşerse, yatırımcıların pozisyonlarını hızlı şekilde en yenilandırdııyor olabileceğine işaret edecektir. Bu durum, %100 geri çekilme olasılığını 9,50 abd parasıa yükseltebilir.

HNT/USDT – Helyum fiyat araştırmai

Helyum (HNT) en yeni birkaç aydır düşüş trendinde seyrediyor. Boğalar 9 haziran’da toparlanma girişiminde bulunarak fiyatı 10,65 abd parası seviyesinde hesaplanan 50 günlük SMA’nın üzerine çıkardı, yine de günilar boş durmadı.

HNT/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Ayılar, 10 Haziran’da 12,50 abd parasıdan agresif şekilde sat sat yaparak boğaları tuzağa düşürdü. Bu gelişme ile fiyat 11 Haziran’da 9,44 abd parasıdaki EMA’nın altına geriledi. Şimdi boğalar, 8 abd parası seviyesindeki güçlü destekten düşüşü durdurmaya ve daha zirve bir dip oluşturmaya çalışıyor.

Eğer başarırlarsa, HNT/USDT paritesi tekrar hareketli yaklaşıkların üzerine çıkarmaya çalışacak ardından 12,50 abd parasıdaki dirence meydan okuyacaklar.

Tersi durumda bu olumlu görüş, fiyat 8,00 abd parasıın altında günlük kapanış elde ederse kısa vadede geçersiz olabilir. Akabinde, parite 12 Mgünis’taki dibe (6,54 abd parası) gerileyebilir. Bu seviyenin altındaki kırılma, düşüş trendinin yeniden start vermasını önerecektir.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.