Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bu Gösterge 2018 Ayı Piyasasının Dip Seviyelerine Geriledi: Bitcoin (BTC) İçin Ne Anlama Geliyor?

On-chain araştırma platformu Glassnode’un en yeni verileri, uzun vadeli Bitcoin (BTC) yatırımcılarının karlılık pgüninın 4 yılın en düşük seviyesine gerilediğini ortaya koydu.

Glassnode verilerine göre Bitcoin’in uzun vadeli yatırımcılar için karlılık oranı, bir önceki güni piyasası zamanı ile aynı seviyelere geriledi. Söz meselesu veriler ışığında görüldüğüğında Bitcoin sahiplerinin ellerindeki varlıkları, aynı 2018 yılındaki zorlu zamanlarda olduğu gibi %42 oranda zararla sattığı görülüyor.

Uzun vadeli yatırımcı portföyünün 30 bin-32 bin abd ABD parasıı seviyesinde fiyatlandığını ortaya koyan veriler, aylardır 20 bin abd ABD parasıı bandında seyreden Bitcoin fiyatının yatırımcıları zor en yeniuçlar vermeye zorladığını açıkça gösteriyor.

Global çaplı ekonomik kriz ve enflasyon devam ederken hem büyük hem de küçük çaplı yatırımcılar Bitcoin gibi risk ürünlerinden uzaklaşarak daha garanti limanlara yöneliyorlar. Bu durum hem Bitcoin üzerindeki sat sat baskısı değerlendirıyor hem de fiyatın diğer risk ürünleriyle olan dip yönlü korelasyonunu güçlendiriyor.

Bununla birlikte Bitcoin madencilerinin de karlılık oranlarındaki düşüş dikkatlerden kaçmıyor. Uzun vadeli beklentileri daha zirve fiyatlanmalar olan madenciler, işlerini devam ettirebilmek için bu fiyatlardan günlük 3 bin-8 bin Bitcoin‘lik sat sat yapıyorlar. Artan enerji maliyetleriyle boğuşan madenciler eğer ki Bitcoin fiyatı düşmeye devam ederse daha fazla günlük sat sat yapmak durumunda kalabilirler.