Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bu İndikatörler Bize Bitcoin Dönüşünü Söyleyecek Mi?

Kasım günindan beri düşüş periyodunda olan Bitcoin, yılın başından beri %55 değer kaybederken en yeni 30 günlük periyotta %28 değer kaybetti.

Bu yazımızda sizler için bazı indikatörleri inceledik.

Logaritmik MACD (LMACD) / Haftalık

Bitcoin’in 1 7 günlık grafiğinde LMACD indikatörü, neredeyse bütün dönüş bölgelerini tespit etmiş. Bitcoin’in 19 bin abd parasıdayken 26 7 günlık hareketli ortalamgüni temsil eden mavi çizginin “ardten” 9 7 günlık hareketli ortalamgüni temsil eden kırmızı çizgiyi keserek dikkat vermesinin ardından Bitcoin fiyatı 3 bin abd parasılara görecek şekilde gerilemişti. Ardından 3 bin abd parası dönüşünde de mavi çizgi bu sefer kırmızı çizgiyi “alttan” keserek yükseleceğinin sinyalini vermişti.

69 bin abd parası seviyelerinden start veryan düşüşte de mavi ve kırmızı çizgi dikkatyı vermiş buna rağmen şu anda dönüş start verdığına dair indikatöre göre bir belirti bulunmuyor.

Supertrend / Haftalık

Hiçbir alım satım sadece indikatörlere göre yapılmamalıdır buna rağmen fikirlerimizle örtüşüp örtüşmediği kontrol edilebilir. Supertrend indikatörü 7 günlık periyotta dönüş bölgelerini olabilite etmiş gibi göründe dahi günlük ve 4 saatlik periyotta o görecek şekilde verimli çalışmıyor.

Şu anda bu indikatörde LMACD gibi herhangi bir dönüş sinyali vermemiş. İndikatöre göre dönüşten bahsedebilmemiz için indikatörün yeşile dönmesini beklemeliyiz.

Stoch RSI / Haftalık

Sadece güni ve boğa sezonları için değiş nerdeyse bütün dönüş noktalarını bildiği düşünülen Stoch RSI, Göreceli Güç İndeksi (RSI) olarak bilinen indikatörün bir farklı veriyorsundur. Ayrıca mavi ve kırmızı çizginin hareketlerine göre yorumlanıyor. Son 14 periyotluk sürede Stoch RSI, (Mevcut RSI – En Düşük RSI) / (En Yüksek RSI – En Düşük RSI) şeklinde bulunur.

Çizgiler belirtilen bölgenin altındayken mavi çizginin alttan kırmızı çizgiyi kesmesi yükseliş getireceği düşünülürken bölgenin yukarısında mavi çizginin kırmızı çizgiyi kesmesi düşüş yaşanacağını belirtiyor.

Mevcut durumda Bitcoin fiyatının biraz daha yükselmesi durumunda ve 7 günlık kapanış gelmesi durumunda mavi çizginin kırmızı çizgiyi alttan keseceğini görebiliyoruz. Sadece bu duruma göre aksiyon alınması yanlış olsa dahi önceki hareketlerinden yola çıkılarak bir fikir olarak indikatöre bakabilirsiniz.

  • İçerikte konum alan bütün veriler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Yatırım en yeniuçlarınızdan makalenin yazarları sorumlu tutulamaz. Ayrıca her yatırım ve ticaret hareketi risk barındırır. Bu yüzden yatırım yaparken özü araştırmalarınızı yapmanız gerekmektedir.