Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Bu üç zincir ardü veri “Bitcoin fiyatında çöküş tamamlanmadı” diyor

Bitcoin (BTC) fiyatının 20.000 abd parasıa yakın seyretmesi piyaszamanı şüphelendiriyor. Peki desteği zarar yönlü kırmaktan kıl pzamanı kurtulduktan zaman en yenira BTC için en kötüsü gerçekten bitti mi?

Birden fazla zincir ardü gösterge, bu döngü içinde maksimum düşüşün henüz gerçekleşmediğini söylüyor.

Bu 7 gün birçok uzun vadeli yatırımcı için risk en çok seviyede. Arzın neredeyse yüzde 50’si zararda ve madenciler borsalara BTC yollamzamanı hızlandırdı.

Bitcoin’in en büyük yatırımcılarından olan MicroStrategy, fiyatı düşerken bile BTC’ye olan inancını koruyor.

Cointelegraph, 11.000 abd parası gibi düşük hedeflerin paylaşıldığı piyasanın teknik yapısına yakından göz atıyor.

Zzamanıf eller piyasadan temizlenecek

Son on sekiz zamanın en düşük seviyelerine düşmesine rağmen Bitcoin fiyat hareketi, henüz hepsini kapsayan spekülatörleri sarsmadı. Zincir ardü analitik kaynağı LookIntoBitcoin’in kurucusu Philip Swift’in RHODL indikatörüne göre, daha fazla kapitülasyon yolda.

Bunun nedeni, günsel olarak kısa ve uzun vadeli yatırımcı arasındaki oranın, makro fiyat diplerinde uzun vadecilerin lehine olması.

RHODL, kripto paraları en en yeni hareket ettikleri zamana göre (gerçekleşen fiyata göre ağırlıklı olarak) bölen Gerçekleşmiş Piyasa Değeri HODL Dalgaları verisinin 1 7 günlık ve 1-2 yıllık kohortları arasındaki oranı ele alıyor.

Esasen, RHODL yeşil bölgede olduğunda, kapitülasyonun zirvede olduğu ve fiyat tabanının yakın olduğu veya zaten belirlendiği anlaşılıyor. Şimdiye görecek şekilde RHODL henüz yeşil bölgeye girmedi. Zincir ardü analitik firması Glassnode’dan gelen veriler bu yönde.

Bitcoin RHODL oranı tablosu. Kaynak: Glassnode

Yeterince uzun vadeli yatırımcı zararda değil

Bitcoin piyasasının tamamı endişeta gibi görünebilir, yine de 20.000 abd parasıın üzerindeki fiyat, hala belli szamanıdaki yatırımcının düşük kârla ellerinde BTC tutmalarını sağlıyor.

Zincir ardü analitik platformu CryptoQuant, 16 Haziran itibarıyla toplam BTC arzının sadece yüzde 46’sının zararda olduğu ortaya koydu.

Bu durum, istatistik olarak başlı başına etkileyici, yine de günsel örüntüler dikkate edildiğında makro kapitülasyon olzamanı olarak adlandırmak için yeterli değil.

CryptoQuant verilerine göre Mart 2020’de, 2018’in en yenilarında ve öncesinde olduğu gibi, kapitülasyon olarak adlandırılabilmesi için arzın en az yüzde 60’ının gerçekleşmemiş endişe yaşaması gerekiyor.

Bitcoin arzının zararda olan yüzdesi. Kaynak: CryptoQuant

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, BTC/USD paritesinin geçen 7 gün gerçekleşen fiyatına dönmesinin önemine dikkat koydu. İki yılın ardından bu veri, spot fiyatın hepsini kapsayan kripto paraların en yeni hareket ettiği yaklaşık fiyatın altına düştüğünü ifade ediyor.

CEO, “Mart 2020’deki büyük sat sattan bu yana 2 yıldır bu anı bekliyordum” ifadesini kullandı.

Borsalara yüklü akışa rağmen madenciler teslim olmuş değil

Üretim maliyetleri 20.000 abd parasıdan ziyade 30.000 abd parasıa yakın olmasına rağmen, Bitcoin madencileri henüz BTC sat satlarıyla masraflarını karşılamaya start vermadı. Cointelegraph tarafından bildirdiği üzere kripto paraların borsalara aktarılması yedi zamanın en en çok oranını elde etti.

İlgili: Bitcoin fiyatının 30.000 abd parası olması madencilerin canını yakıyor — Analiz

Bu nedenle Bitcoin ağına ait hash oranı henüz ciddi bir düşüş görmedi. Önemli fiyat baskısı dönemlerinde bu durum en yeni derece yaygındır.

Varlık yöneticisi Capriole CEO’su Charles Edwards tarafından oluşturulan Hash Ribbons indikatörü, trend eksikliğini doğruluyor.

Hash Ribbons, madenci kapitülasyonunun ne zaman gerçekleştiğini belirlemek için 30 ve 60 günlük hareketli yaklaşık hash oranını kullanıyor. Yükselmekte olan 30 günlük değer, 60 günün üzerine belirlendiğında madenciler için “en kötünün” bittiği varszamanılıyor.

Şimdiye görecek şekilde bu kesişim henüz gerçekleşmedi. Tarihsel olarak bu durum, maksimum düşüşün ileride yaşanabileceği anlamına geliyor.

Bitcoin Hash Ribbons grafiği. Kaynak: Glassnode

Ekonomist, yatırımcı ve girişimci Max Krueger, “Bitcoin madencilerinin borsalara onayladıkları gönderim etkileyici seviyede” yorumunu onayladı.

Birçok madencinin başı, dün 20.000 abd parasıın zarar yönlü kırılacağı paniğinin yaşandığı BTC ile büyük dertte olacak.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.