Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Büyük kripto şirketleri çalışanlarını işten çıkarıyor

Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşlerinin kurduğu kripto para alım satım platformu Gemini, devam eden olumsuz piyasa şartları sebebiyle çalışanlarını işten çıkaran firmalara katıldı.

Bloomberg’in de bildirdiği gibi Winklevoss’ların kripto şirketi Gemini Trust, 2 Haziran’da çalışanlarına paylaştığı bir bildiride devam eden kripto zamanı piyasası ortasında çalışanlarının yüzde 10’unu işten çıkardığını bildirdi.

Kurucu kardeşler, Gemini’nin, ilk geniş çaplı peren yeniel szamanısının azaltılmasının bir parçası olarak firmanın misyonu için kritik olan bazı ürünlere odaklanacağını söyledi ve çalkantılı piyasa koşullarının bazen ısrarcı olduğunu belirtti. Bildiride buna ek şu cümlelere konum verildi:

“Şu anda durgunluk dönemine giren daralma aşamasındzamanız, yani endardrimizin “kripto kışı” olarak adlandırdığı konumdeyiz. Tüm bunlar, gündemdeki makroekonomik ve jeopolitik kargaşayla beraber daha da karmaşık hale gelmiş durumda. Sadece biz bu durumda değiliz.”

Bu yeni gelişme, sektördeki birçok ana firmanın bazı çalışanlarını işten çıkarmasının veya yeni işe alınanları beklemeye almasının ardından gerçekleşti. Coinbase borsası ise mzamanıs ortalarında, planlandığı gibi işlemlerine devam etmeyi sağlamak adına işe alımları yavaşlatacağını ve çalışan szamanısını da yeniden değerlendireceğini bildirmişti.

Kripto dostu alım satım platformu Robinhood da nisan zamanının en yenilarında çalışanlarının yüzde 9’unu işten çıkarmıştı. İşten çıkarma olzamanı, Robinhood’un HOOD hisse senedinin kripto piyasalarına uzun vadeli zamanı piyasasının hakim olmasıyla hepsini kapsayan zamanların en düşük seviyelerini test etmesi sırasında gerçekleşti.

Bitcoin (BTC) gibi büyük kripto piyasaları günsel olarak döngüler içinde hareket ettiği ve büyük zamanı piyasaları da büyük kazanç dönemlerinden önce gerçekleştiği için, en yeni zamanlardaki işten çıkarılma olayları sektörde alışılmadık bir durum değil. 2018’deki büyük kripto zamanı piyasası sırasında sektördeki ConsenSys gibi bazı firmalar iş gücünü yüzde 60’a görecek şekilde azaltmıştı. ConsenSys devamındasında ise 600 çalışanı işe almzamanı planladığını duyurmuştu.

İlginizi Çekebilir: Teknoloji şirketleri peren yeniel szamanısını azaltırken kripto iş olanakları artıyor

Bazı kaynaklara göre kripto iş piyasasının en yeni durumu çok da kasvetli görünmüyor. Bir FTX sözcüsü, Cointelegraph’a ettiğı konuşmada, firmanın dünya çapındaki 175 çalışanını veya FTX ABD’deki 75 çalışanını henüz işten çıkarmadığını ve çıkarmzamanı da planlamadığını söyledi.

Bitcoin ınfluencer’i Anthony Pompliano’nun kripto işe alım sitesine göre PompCryptoJobs web sitesi, yazının yazıldığı esnada yaklaşık 600 adet açık pozisyon listelediği için kripto ve blockchain sektöründeki yöneticiler hâlâ insanları işe almak istiyor. Büyük kripto borsası Binance de resmi iş ilanları web sitesine göre işe alacak yaklaşık 1.000 çalışan arıyor.

Gemini, Cointelegraph’ın gelişme hakkındaki yorum talebine geri dönüş sağlamadı.