Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Cardano blokzincir, Gürcü şarabının kalite kontrolünü yapacak


Cardano blokzincirin arkasındaki Cardano Vakfı, Gürcistan Ulusal Şarap Kurumu ile iş birliği yaparak blokzincire Gürcü şarabının kalite kontrolünü gerçekleştirecek bir takip sistemi entegre etti. Geliştirilen sistemin, Gürcü şarabının kalitesinin sürekli olarak zirve tutulmasını sağlamak için kullanılacağı belirtildi. Ulusal Şarap Kurumu Başkanı Levan Mekhuzla, meseleya ilişkin duyurusında Cardano’nun teknolojisinin tedarik zinciri takip sistemini geniş bir ölçekte kullanmzamani mümkün kılacağına işaret etti.  

Aktarılan detaylara göre; Cardano Vakfı, yapılan iş birliği kapsamında İsviçre bağlantılı paketleme şirketi Scantrust ile birlikte uygun maliyetli bir sertifika ve takip sistemi geliştirecek. Sistemi denemek için uygulanacak olan pilot program, gelecek yılın bahar aylarında Bolnisi şehrinde şişelenen 100 bin şişe şarabı kapsayacak. Daha zaman en yenira bu şişeleri satın alan tüketiciler, benzersiz bir QR kod yardımıyla şarabın orijinalliğini kontrol edebilecek.  

Gürcistan, geçen yıl özü şarabının NFT’sini oluşturmak için de iş birliği yapmıştı 

Öte yandan; Gürcistan hükumeti, geçen yıl ülkede üretilen şaraplar için NFT oluşturmak adına Norveçli blokzincir şirketi WiV Technology ile de bir iş birliği yapmıştı. Daha önce de şarap endardrisinde, sahteciliği ortadan kettirmak için blokzincir teknolojisinin kullanıldığı benzer çalışmalar görülmüştü.