Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Cardano boğalarının Vasil hard fork zaman en yenirası nefesi tüözü

Cardano’yu daha ölçeklenebilir ve daha ucuz hale getirmeyi vadeden ve uzun zamandır olabilen Vasil güncellemesi, 22 Eylül güninde gerçekleşti. Ancak güncelleme, ADA piyasasına yükseliş ivmesi eriştiramadı. 

“Haberi sat” davranışı Cardano’ya engel oluyor

ADA fiyatı, Vasil güncellemesinden bu yana yüzde 9,5 değer kaybetti ve 26 Eylül itibari ile 0,43 abd parası seviyelerinden işlem görmeye işe koyuldı. ADA/USD paritesi, fork’un gerçekleştiği gün 0,48 abd parasıa ulaştığı kısa rallinin ardından keskin bir ayarlama yaşadı.

ADA/USD paritesinin günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

ADA boğalarının başarılı Vasil güncellemesine tepkisiz kalışı, Ethereum’da gerçekleşen Merge’den zaman en yenira Ether (ETH) piyasasında meydana gelene sessizlikle benzerlik gösteriyor. 

Bir başka deyişle, zarardaki tabloda da gösterildiği gibi, Cardano’da daha önce gerçekleşen fork’lar ile benzer olarak “söylentiyi satın al, havadisi sat” olgüni gerçekleşti.

ADA/USD paritesinin 3 günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Buna ek olarak, epey şahin bir tutum sergileyen Fed’in yönelttiği makro riskler de Cardano’da gerçekleşen Vasil güncellemesi zaman en yenirası fiyat artışlarını baskıladı. 

Ayrıca ABD Merkez Bankası, Cardano güncellemesinden 48 saat önce 75 baz puanlık faiz artışı en yeniuçı verdi. 2022 yılı boyunca ADA, borsalar ile devamlı pozitif korelasyon göstermesinden kaynaklı olarak, en yeniuçın ardından diğer riskli varlıklar ile birlikte düşüşe geçti. 

26 Eylül itibariyla, Cardano ile Nasdaq Kompozit arasındaki korelasyon katsgünisı 0,83 ölçülüyor. 

ADA/USD paritesi ve Nasdaq’ın günlük korelasyon katsgünisı. Kaynak: TradingView

ADA fiyatı yüzde 40 düşebilir

Bununla birlikte ADA’nın teknik göstergeleri, kısa vadede düşüşe işaret eden alçalan üçgen formasyonu oluşturuyor. 

Teorik olarak alçalan üçgen, düşüşün devam edeceğine dair sinyal verir ve fiyat destek trend çizgisinin altına kesin olarak düştükten zaman en yenira çözülme yaşanır. Fiyat, üçgenin maksimum zirveliği görecek şekilde düşüş gösterebilir. 

ADA/USD paritesinin alçalan üçgen formasyonunu gösteren 3 günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Dolgünisıyla, ADA’nın 0,41 abd parasılık üçgen desteğinin altına kırıldığı takdirde, fiyatın 0,25 abd parası seviyelerine görecek şekilde düşmesine neden olabilir. Bu da ADA’nın yıl en yeniuna görecek şekilde yaklaşık yüzde 40 düşme ihtimali olduğu anlamına geliyor. 

Bu havadisde paylaşılan görüşler ve ifadeler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, en yeniuç verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.