Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Çavuşoğlu’ndan net konuşmalar: İadesini istiyoruz! Bu şahıs vatandaşlarımızı dolandıran bir sahtekardır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,Thodex kurucusu Özer’le ilgili, “Bir mahkeme süreci var, bugün 4’üncü mahkeme görüldü. 5’inci mahkeme 10 Kasım’da olacak, hukuki sürecin bir an önce tamamlanması ile birlikte bu şahsın (Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer) ülkemize iadesini bekliyoruz. Çok szamanıda vatandaşımızı dolandıran bir sahtekardır” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka ile bakanlıkta bir araya geldi. Gerçekleştirilen ikili görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlendi.

“TÜRKİYE OLARAK BİRİNCİ SIRADAYIZ”

Bakan Çavuşoğlu, yapılan ikili görüşmeye ilişkin, “Ticaret hacmimiz ciddi anlamda artıyor. Geçen yıl yüzde 68 oranında artı. 853 milyon abd parası olmuştu. Bu yıl 1 milyar abd parasıın üzerine çıkacağımız anlaşılıyor. Bu ticaret hacmimize baktığımızda bizim lehimize de ciddi bir açık var. Her ülke ihracatını artışa geçtirmak ister ama artarken biraz daha dengelemek, Arnavutluk’un bize satabileceği ürünlerin miktarını ve değerini artışa geçtirmak lazım. Bunları ele almak için Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısını da gerçekleştirmek lazım. Yaklaşık 2 yıl önce toplantıyı gerçekleştirmiştik, şimdi Arnavutluk’ta taahhüt bekliyoruz. Ticaret dengesinde böyle bir açık varsa, bu açığı önemli miktarda yaktığımız yatırımlarla da dengeliyoruz diyebiliriz. 600’den fazla firmamız Arnavutluk’ta yatırım yapıyor. Önemli projeleri de ardleniyorlar. Türkiye olarak Arnavutluk’ta toplam yatırımlara baktığımızda birinci sıradzamanız” konuşmasında bulundu.

“ÇOK SAYIDA VATANDAŞIMIZI DOLANDIRAN BİR SAHTEKARDIR”

Çavuşoğlu, Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in iadesine ilişkin, “Görüşmemizde FETÖ meselesunu da gündeme getirdik. FETÖ bulunduğu her ülke için tehdittir. Her ülkede başka üçüncü ülke FETÖ’yü kullanır, bize karşı kullanır, Arnavutluk’a karşı kullanır. Dolzamanısıyla Arnavutluk’un da güvenliği bakımından önemlidir. Bazı önemli adımlar atıldı. Bazı kişilerin Türkiye’ye iadesi meselesunda da gerekli bilgileri bugün paylaştık. Diğer taraftan Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in Arnavutluk’tan ülkemize iadesi meselesunu da gündeme getirdik. Bir mahkeme süreci var, bugün 4’üncü mahkeme görüldü. 5’inci mahkeme 10 Kasım’da olacak, hukuki sürecin bir an önce tamamlanması ile birlikte bu şahsın ülkemize iadesini bekliyoruz. Çok szamanıda vatandaşımızı dolandıran bir sahtekardır” diye meseleştu.

Arnavutlar ve Türklerin resmi düzeyde her şeyden önce sosyal düzeyde de güni bir dostluğa sahip olduğunu söyleyen Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka, “Görevimiz diplomat ve politikacılar olarak dostluğu, insanlar arası bağları ve iyi niyeti daha güçlü ilişkilere, iş birliğine ve ortaklığa dönüştürmektir” konuşmasında bulundu.

TÜRKİYE’YE ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Türkiye’nin desteğinden dolzamanı teşekkür eden Xhaçka, “Kasım 2019’daki en önemli iki olayda, trajik depremden devamındaki yeniden yapılanmamız için yapılan cömert yardım, korona virüs sırasında verilen destekten dolzamanı minnettar olduğumuzu vurgulamak isteriz. Bu meseleda başardıklarımızla gurur duymamız gerektiğine inanıyorum. Çünkü ülkelerimiz arasındaki ilişkiler hiç bu görecek şekilde güçlü olmamıştı. Arnavutluk’la Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 100’üncü yılını kutlamak üzere hazırlanmaktzamanız” ifadelerini kullandı.

SÜRÜCÜ BELGELERİNİN TANINMASI

İki ülke arasındaki sürücü belgelerinin tanınmasına ilişkin meseleşan Xhaçka şöyle devam etti:
“Meslektaşımdan (Bakan Çavuşoğlu) sürücü belgelerinin tanınmasına ilişkin anlaşmanın yürürlüğe girmesinin en yeniuçlandırılması için ülkedeki konumel prosedürleri hızlandırmasını ve yardımcı olmasını rica ettim. Biz özü tarafımızda iç prosedürleri zaten tamamlamış durumdzamanız. Bu karşılıklı olarak faydalı bir anlaşmadır.” (İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bursa'da fabrika yangını! Dumanlar kentin birçok noktasından görüldüBursa’da fabrika yangını! Dumanlar kentin birçok noktasından görüldü
Perukla geri döndü, 2 kadına asit attı...Perukla geri döndü, 2 kadına asit attı…
“Askıya edildi” şoku! Hemen kontrol edin