Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
CBDC’ler ABD abd parasıının özelliklerini artırmayacak


ABD Federal Rezerv Kurul Başkanı Christopher Waller, 14 Ekim zamanli meseleşmasında, ABD Merkez Bankası Dijital Para Birimi’nin (CBDC) yabancı şirketlerin çok değer verdiği ABD itibari abd parasıının özelliklerini artırmayacağını söyledi. CBDC’lere şüpheci yaklaşımıyla bilinen Waller, Harvard Üniversitesi’nde düzenlenen bir sempozyumda ulusal güvenlik merceğinden bir soruya göz attı. Waller, abd parası destekli stablecoin’e karşı ise daha olumlu bir tutuma sahipti. 

Waller, ABD abd parasıının dünya çapında ekonominin, CBDC’lerin, ulusal güvenliğin kesiştiği bir alan olduğunda belirtti. ABD abd parasıının dünya üzerindeki tartışılmaz önceliği, ABD’ye ve abd parasıın ekonomilerinde ya da rezerv para birimlerinde rol oynadığı diğer ülkelere fayda sağlamaktır. 

Waller, buna ek olarak bu önceliğin teknolojik unsurlardan kaynaklanmadığını ve bu yüzden de ABD CBDC’lerin tanıtımının öncelik gerekçelerinde bir etkisi olmadığını vurguladı. FED kurul başkanı, “özellikle CBDC’lerin, dijital varlıkların büyümelerinin en yeniucu olarak değiştiği iddia edilen ödemeler ortamının” yabancı CBDC’lerin abd parası karşısında değişim aracı olarak kâr etmesine rağmen, ABD abd parasıının dünyadaki durumu adına bir tehlike oluşturduğunda şüphe duyduğunu söyledi. 

Waller, meseleya ilişkin şu konuşmalarda bulundu: 

“ABD CBDC’lerinin, ABD sermaye piyasalarının likidite ve derinliğini önemli ölçüde yeniden şekillendirmesi pek mümkün değil. ABD ekonomisinin açık sözlülüğünü etkilemesi, ABD kurumlarına olan güvenin yeniden şekillendirmesi ya da Amerika’nın hukukun egemenliğine olan bağlılığını derinleştirmesi pek olası değil.” 

Waller’a göre, bu, stablecoin’lerin rolü ile çelişiyor. Bununla birlikte Waller, stablecoin’lerin ekonomi politikasının etkinliği üzerinde tehdit oluşturabileceği yönündeki önerileri, basit bir ifadeyle “Bunun mesele haline geleceğine inanmıyorum” dedi. Waller, “neredeyse hepsini kapsayan büyük stablecoin’lerin” abd parası cinsinden olduğunu vurguladı ve “ABD para politikasının [ABD] para birimini tutma en yeniuçına benzer olarak stablecoin tutma en yeniuçını da etkilememeli” ifadelerini kullandı. Bu durum ise, ABD’nin ekonomik etkisini genişletebilir. 

Waller, argümanına hem bilimsel hem de fikir açısından zirve miktarda konum verdi. Örnek olarak Waller, “Doların rolünü rezerv para birimi olarak yönlendiren unsurlar iyi araştırılmış ve kanıtlanmıştır” ifadelerini kullandı. Waller’ın argümanındaki diğer unsurlar ise, özü özüne üretildi. Waller, “Bir CBDC’nin özü başına geleneksel ödeme sürtüşmelerini azaltacağından şüpheliyim. Büyük stablecoin ihraçlarının bile, ABD abd parasıı rolünün üzerinde marjinal bir etkiden başka bir şey sağlayacağından emin değilim” ifadelerini kullandı. 

Son olarak Waller, “Bu alanda başkaları tarafından öne sürülen fikirlere açığım” dedi. Bununla birlikte Waller, daha önce CBDC’ler ve stablecoin’ler hakkındaki meselemunu belirtti ve ABD CBDC’lerine karşı argümanlarını öne sürdü.