Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Celcius Network, Bitcoin’in 16.850 Dolara Düşmesi Durumunda Tasfiye Oluyor

Geçtiğimiz zamanlarda en çok getiri oranı ve kredi veren bir platform olan Fintek şirketi Celcius’un piyasa düşüşünden kaynaklı ödemeleri yapamayacağı iddiaları gündeme gelmişti.

Normalde 1:1 Ethereum ile aynı olması gereken stETH fiyatının %4,4 düşüş yaşaması Celcius platformunu zora soktuğu belirtilmişti.

Piyasada dolaşan bir havadise göre Celcius’un olduğu düşünülen bir adres, Maker protokolünde yaklaşık 18 bin Bitcoin stake ederek 280 milyon DAI borç ettiğı belirtiliyor. Başlangıçta 22.500 abd parasıa düşmesi durumunda tasfiye olacak Celcius, pozisyonlarına devamındadan ekleme yaparak tasfiye fiyatını düşürdü.

Daha devamında şirket Maker protokolündeki pozisyonuna 2000 bitcoin daha ekledi ve yaklaşık 262 milyon DAI borcu oldu. Bitcoin’in düşüşüyle birlikle ekleme yapmaya devam eden şirketin en yeni durumda tasfiye olma fiyatı 16.850 abd parasıa görecek şekilde gerilerken toplamda 24 bine yakın Bitcoin kilitledi.

Celcius ekleme uyguladıkça fiyatın düşmesi, birçok yorumcuya göre piyasa yapıcıların bilinçli olarak uyguladığı bir durum.