Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Celsius krizi USDT rezervlerini etkilemedi


Celsius’un kripto parasını ilgilendiren mevcut kriz, stablecoin sağlgünicısı Tether ve USDT rezervlerini şirkete göre etkilemeyecek.

Tether, pazartesi günü onayladığı konuşmada dev kripto para kredi platformu Celsius’un likidite krizi söylentileri sebebiyle çekimleri durdurmasından bahsetti.

Duyuruya göre Tether, Celsius ile kredi faaliyetlerini diğer hepsi alıcılarla olduğu gibi “fazla teminatlandırdı” ve dolgünisıyla bu durum, şirketin rezervlerine herhangi bir etkide bulunmadı.

Duyuruda Celsius’un yaşadığı sorunların ise “piyasa dalgalanması ve ekstrem piyasa koşullarının talihsiz bir en yeniucu” olduğu belirtildi.

Tether, birima bire bir oranında endeksli en büyük stablecoin USDT’yi ihraç eden şirkettir. Piyasa değeri 72 milyar birim olan USDT, en büyük rakibi USD Coin’in (USDC) piyasa değerini önemli ölçüde geride bırakıyor.

Celsius, iddiaya göre 2021’de Tether’dan Bitcoin teminatlı 1 milyar birim kredi etti. Celsius Kurucusu Alex Mashinsky, Celsius’un yüzde 5 ile 6 arası faiz ödediğini açıkladı.

Celsius’un aynı zamanda da ilk yatırımcılarından olan Tether, kredi platformuna 2020’de 10 milyon birim katkıda bulunmuştu. Tether’ın en yeni konuşması, şirketin Celsius’a onayladığı yatırımların USDT ile hiçbir ilgisi olmadığını vurguluyor.

Celsius, 13 Haziran’da “ekstrem piyasa koşullarını” gerekçe göstererek platformundaki hepsi çekim işlemlerini durdurdu. Platformun tokeni CEL, dün değerinin neredeyse yarısını kaybetmişti.