Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
CFTC komisyon üyesi bireysel yatırımcılara odaklı ofis kurulmasını önerdi


Emtia Vadeli İşlemler Alım Satım Komisyonu’ndan (CFTC) Caroline Pham, CFTC’nin tüketiciyi koruma zorunluluğunu genişletmeyi amaçlayan bir “Bireysel Avukatlık Ofisi” kurulmasını önerdi. 

Pham, 27 Eylül Salı günü blokzincir projesi Corda’nın ev sahipliği ettiğı etkinlikteki meseleşmasında söz meselesu ofisten “halkın sesi” olarak bahsederken, kriptoda yaşanan en yeni olayların, bireysel yatırımcıların korunmasını için daha acil bir duruma sürüklediğini belirtti ve şunları ekledi: 

“Kriptoda yaşanan çöküşler, risk yönetimi başarısızlıkları ve önemli bireysel zararlar, inovasyonu bireysel yatırımcıları koruma ve uygun düzenlemeler ile dengeleme ihtiyacında aciliyet yaratıyor.” 

Pham, söz meselesu ofisi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) “Yatırımcı Avukatlık Ofisi”ne dayanarak modellediğini ve bunun “denenmiş ve doğru bir yol” olduğunu belirtti. 

Caroline Pham, SEC’in dört temel görevi olduğunu belirtti: Yatırımcılara belirli bir politika belirlemede söz hakkı sunmak, bireysel yatırımcılara problemlerini SEC veya özü özüni denetleyen kuruluşlar ile çözmelerine yardımcı olmak, danışma komitelerini desteklemek, yatırımcı davranışlarını incelemek ve araştırma ve ekonomik veri yapmak gibi hizmetler sunmak olduğunu açıkladı. 

Bununla birlikte Pham, dijital varlıkların ve blokzincirlerin mevcut pazarları değiştirme potansiyelini, “sorumlu dijital varlık pazarları için on temel ilke” ile altını çizdi: 

“Henüz erken olabilir, buna rağmen katman 1, 2 veya bir zaman en yeniraki her ne olursa olsun blokzincirde istikrarı ve ölçeklenebilirliği elde edebilirsek, umut verici kullanım alanları ortaya çıkar.” 

Bu ilkeler, öte yandan öncelikli olarak bir şeyin menkul kıymet olup olmadığının belirlenmesini, Terra’da yaşanan çöküş sebebiyle peş peşe gelen tasfiyeler gibi sistemik risklerin azaltılmasını, perakende müşterilerin ve kamuoyunun korunmasını, şeffaflığın sağlanmasını ve çıkar çatışmalarının ele alınmasını kapsıyor. 

Caroline Pham’in söz meselesu teklifi, CFTC’nin kripto pazarları üzerindeki yetkisini artırmak için daha geniş bir çaba içindeki en en yeni girişimini işaret ediyor. Bununla birlikte teklif, topluluktan ve kripto mevzuatları meselesunda netlik arayan ABD milletvekillerinin çağrılarının hemen ardından geldi. 

CFTC, en yeni dönemlerde Ooki DAO davasıyla ilgili “ettirım yoluyla düzenleme” şekli zaman en yenirasında eleştiriye maruz ktopladı ve topluluk, SEC’in Ripple ile devam etmekte olan davasını ele alma şeklinde görülen uygulama taktikleriyle düzenlemeyi karşılaştırdı. 

Son olarak Pham, bu görüşlerin tamamen özüsine ait olduğunu ve CFTC veya diğer komisyon üyeleri tarafından paylaşılmasının gereksiz olduğunu belirtti.