Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
CFTC üyesi kriptodaki yzamanilma riskini 2008 kriziyle kıyasladı


Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan (CFTC) Christy Goldsmith Romero, Terra ekosisteminin çöküşü ve devamında görülen domino etkisine değindi. Romero, bu örneğin kripto piyasalarındaki yansıma etkisinin, 2008 küresel finansal krizi sırasında geleneksel finansın yaşadığına benzer olduğunu gösterdiğini düşünüyor.

Romero, 26 Ekim’de Uluslararası Swap ve Türev Birliği’nin (ISDA) Kripto Forumu’nda meseleştu. Romero, kripto piyasaları ve TradFi arasındaki bağlantıların artmasının, kriptonun genel mali istikrara yönelttiği riskleri artırdığını söyledi:

“Dijital varlık sektörü görece hala küçük ve geleneksel finans sisteminde daha büyük çaplı yaşanabilecek veya birbiriyle bağlantılı olarak etkide bulunabilecek sistematik risk düzeyinden korunuyor. Geleneksel finansın ilgisinin artmasıyla, bu durum yakın gelecekte değişebilir.”

Komisyon üyesi, TradFi’ın kriptoyu uzak tutacağı alanların emeklilik fonları olacağını düşünüyor.

Romero, ABD’nin düzenlemeler meselesunda acele etmemesi gerektiğini söylerken, kripto sektörüyle ilişkili risk düzeyinin artmasıyla “aynı risk, aynı düzenleme” yaklaşımını desteklediğini belirtti.

“Kongre, 2008 krizi zaman en yenirası reformlara benzer şekilde CFTC’ye ilave yetkiler sağlayarak mali istikrar risklerini ele alabilir.”

2008 krizi, bankaların mortgage kredilerini geri ödeyecek güçleri olup olmadığına bakmadan kredi dağıtmaları en yeniucu patlak verdi. Yüksek faiz bu mortgage kredileri bir araya getirildi ve güvenli yatırım ürünleri olarak satıldı. Devamında ödenemeyen borçlar ise domino etkisiyle hepsini kapsayan dünyaya zarar verdi.