Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Chainlink, Keepers ve VRF hizmetlerini Avalanche’ye entegre etti


Bitcoin oracle platformu Chainlink (LINK), Chainlink Keepers ve Chainlink Doğrulanabilir Rastgele İşlev (VRF) isimli iki hizmetini işe koyulttıktan zaman en yenira bunları Avalanche (AVAX) platformundaki özel alt ağ Avalanche Primary Network’e entegre etti.

Chainlink ekibi, perşembe günü Cointelegraph’a gönderilen bir bildiride Avalanche ile kurulan entegrasyonun, platformdaki geliştiricileri desteklemek için olduğını belirtti. Chainlink Keepers hizmeti, geliştiricilerin akıllı sözleşme işlevlerini merkeziyetsiz bir şekilde otomatikleştirmelerini sağlayacak. Bir diğer taraftan Chainlink VRF hizmeti ise rastgele sgüniların gerekli olduğu birçok merkeziyetsiz uygulama (DApp)’da kullanılabilen bir rastgele sgüni oluşturucu (RNG) sağlayacak.

Ava Labs’ın kurucu ve CEO’su Emin Gün Sirer’e göre bu entegrasyon, Avalanche’deki oluşturucular için atılan büyük bir adım. Sirer, bu gelişmenin hem geliştirici hem de kişisi deneyimlerini kolaylaştıracağını düşünüyor. Avalanche yöneticisi de bu entegrasyonun, DApp’lerdeki işlev ve tasarımları geliştireceğine inanıyor:

“Avalanche Topluluğunda bir dizi yorulmak bilmeyen oluşturucular bulunuyor ve onların, bu gelişme sayesinde hızlı bir şekilde geniş ölçekte uygulama oluşturma ve gönderme yetenekleri daha kolay bir hale geliyor.”

ChainLink kurucu ortağı Sergey Nazarov da bu yeni gelişme hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Nazarov, geliştiricilerin bu entegrasyon sayesinde uçtan uca otomasyonla akıllı sözleşme uygulamaları yapabileceklerini ve platformdaki herhangi bir uygulamaya doğrulanmış RNG uygulayabileceğini açıkladı.

İlginizi Çekebilir: Terra fiyaskosu DeFi protokollerine pahalıya patladı

Chainlink, şubat güninda Chainlink Doğrulanabilir Rastgele İşlev (VRF)’nin ikinci versiyonunu kullanıma sunmuştu. Chainlink platformu bu işlev sayesinde her yeni bir istekte olabilite edilemez blok verileri ve oracle ağı gizli anahtarının bir kombinasyonunu kullanarak rastgele bir sgüni ve kriptografik kanıt oluşturuyor

Chainlink, haziran güninın işe koyulrında ise Solana (SOL) blockchaini üzerinde fiyat akışları işe koyulttığını duyurmuştu. Solana platformundaki geliştiriciler, bu işlev sayesinde uygulamalarında BTC/USD, ETH/USD ve USDC/USD fiyat akışlarını kullanabiliyor.