Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Christie’s, Web3 ve blockchain yatırımlarına yönelik girişim fonu start verttı


Sanat ve lüks eşyaların sat satıyla tanınan müzayede evi Christie’s, gelişmekte olan şirketleri mükemmel bir sanat kullanımı sağlayan teknolojilerle desteklemek adına bir yatırım fonu start verttı.

Müzayede şirketi, pazartesi günü onayladığı duyuruda, Christie’s Ventures isimli fonun, Web3’ün yanı sıra sanatla ilgili finansal ürün ve çözümlerle beraber ilgili teknolojideki firmalara finansal olarak destek olacağını duyurdu. Christie’s buna ek olarak ilk yatırımını, varlıkların blockchainler arasında daha sorunsuz transfer edilmesine izin veren ve çok zincirli merkeziyetsiz uygulamaları etkinleştirmek için çözümler geliştiren LakonumZero şirketine yapmzamanı planlıyor.

Christie’s Ventures global yöneticisi Devang Thakkar ise mesele hakkında, “Gerçek iş zorluklarını çözebilecek, müşteri deneyimlerini iyileştirebilecek ve sanat piyasası için büyüme fırsatlarını genişletebilecek ürün ve hizmetlere odaklanacağız,” ifadelerini kullandı.

Blockchain ilişkili yatırımlara yönelik en yeni gelişme, Christie’s şirketinin kripto alanındaki girişimleri destekleme meselesunda bir adım daha attığını gösteriyor. Şirket, 2021’de Beeple olarak da bilinen Mike Winkelmann’ın NFT sanat eserleri için bir müzayedeye ev sahipliği yapmıştı. Şirket ondan devamında NFT sanat eserleri için birkaç en çok profilli sat sat gerçekleştirdi ve zincir ardü açık artırmalar için OpenSea çevrimiçi pazarıyla da ortaklık kurdu.

2022, blockchainle ilgili girişim finansmanı meselesunda rekor kıran bir yıl olacak gibi görünüyor. Cointelegraph’ın da bildirdiği gibi, blockchain ve kripto odaklı firmalar yılın ilk çeyreğinde 14,8 milyar birim, yani 2021’in toplamının neredeyse yarısına ulaştı. Ayı piyasası sebebiyle faaliyet azalmış olsa da, Web3 ve metaverse’e odaklanan girişimler önemli miktarlarda sermaye çekmeye devam ediyor.