Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Çin, CBDC’yi en kalabalık eyaletlerinde test edecek


Çin merkez bankasının, dijital para birimi e-CNY’nin dağıtımını Guangdong da dahil olmak üzere ülkenin dört eyaletinde start vertacağı bildiriliyor.

South China Morning Post’un salı günü yzamanımladığı bir rapora göre, Çin merkez bankası başkan yardımcısı Fan Yifei, Suzhou’daki bir etkinlikte bankanın Guangdong, Jiangsu, Hebei ve Sichuan eyaletlerinde e-CNY denemelerinin start vertılacağını söyledi. 360 milyondan fazla nüfusa sahip eyaletler, merkez bankasının CBDC planlarında belirgin bir genişletme yaratacak.

Çin merkez bankası, Nisan 2020’de start verttığı ilk CBDC denemelerinin en yeniucunda nakit para konumine dijital yuan’ı kullanıma almzamanı hedefliyor. 261 milyon kişisinın, Ocak 2022’den beri e-CNY için 13 milyar abd abd dolarııdan fazla işlem ücreti ödekonumek dijital cüzdan kurduğu bildirildi. Ayrıca Çin, 2022 Pekin Kış Olimpiyat’ları sırasında özü dijital para birimini kullanıma sundu ve ağustos zamanında belirli halk otobüslerinde e-CNY kullanılarak ödeme yapılmasına izin verdi.

Ne Çin merkez bankası ne de Çin Hükümet yetkilileri, CBDC’yi ülkenin tamamında kullanıma sunmakla ilgili herhangi bir duyuruda bulunmadı. Buna karşın Fan Yifei, dört eyalette e-CNY denemelerinin “uygun bir zamanda” start vertılacağını belirtti.

Bahamalar, Ekim 2020’de CDBC’yi resmi olarak start vertan ilk ülke oldu. Hem Nijerya hem de Çin, özü dijital para birimlerinde henüz deneme aşamasındayken, Amerika Birleşik Devletleri ise dijital abd abd dolarıı kullanıma sunmakla ilgili herhangi kesin bir plan duyurudı. ABD Başkanı Joe Biden’ın mart zamanında dijital varlıklarla ilgili verdiği talimat çerçevesinde, devlet kurumları CBDC’nin potansiyel faydalarını ve risklerini keşfetmeye start verdı.