Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Çin hükumetinin Bitcoin varlıkları, MicroStrategy’den fazla: Fonlar nereden geldi?


Çin hükumetinin, güncel olarak dünyanın en fazla Bitcoin varlığı bulunan şirketlerinden biri olan MicroStrategy’den bile daha fazla Bitcoin varlığına sahip olduğu tespit edildi. Söz meselesu varlıkların, PlusToken dolandırıcılığı sırasında ele geçirilen 194 bin 775 Bitcoin sayesinde hazineye eklendiği kaydedildi. Ülke hazinesinde bulunan Bitcoin varlıklarının toplam değerinin, güncel olarak 3,9 milyar birim seviyesinde olduğu belirtildi. Çin; Bitcoin’e ek olarak 833 bin 83 ETH 1,4 milyon LTC, 27,6 milyon EOS, 74 bin 167 DASH, 487 milyon XRP, 6 milyar DOGE, 79 bin 581 BCH ve 213 bin 724 USDT’ye de el koydu. Hazinede bulunan kripto varlıklarının toplam değerinin 5 milyar birimı aştığının da altı çizildi. 

Aktarılan detaylara göre; yaşanan gelişme, Çin hükumetini dolaşımdaki Bitcoin varlıklarının yüzde 1’inden fazlasının sahibi etti. Bu varlıkların elden çıkarılıp çıkarılmadığına ilişkin ise herhangi bir resmi duyuru gelmedi.  

Kripto varlıklara, 2 ila 2,9 milyar birim arasında paranın çalınmasına yol açan saadet zinciri temelli PlusToken dolandırıcılığının ardından el meseleldu. Çin’de bir mahkeme, el meselelan token’ların yasal olarak işleneceğine işaret etti.  

Saadet zincirini yöneten kişilerin 27’si, 11 yıl hapis cezası topladı

Öte yandan; kripto topluluğu, özellikle sosyal medyada Çin’in Bitcoin varlıklarını toplu olarak satması durumunda Bitcoin fiyatının ve piyasanın ciddi oranda etkilenebileceğine yönelik şüpheleri dile getirdi. 2018’de start vertılan PlusToken projesi, kripto cüzdanı kişisilarına aylık bazda geri ödemeler vadetmişti. Platform kişisilarının birçoğu, Çin ve Güney Kore’de bulunuyordu.  

Söz meselesu saadet zinciri; Vanuatu, Kamboçya, Vietnam ve Malezya’nın da içlerinde bulunduğu çok sgünida ülkedeki 100’den fazla kişi tarafından yönetildi. Bu kişilerden 27’si, 11 yıl hapis cezası topladı. Dolandırıcılık sırasında çekilen PlusToken fonlarının, Bittrex ve Huobi gibi kripto para borsalarına gönderildiği tespit edildi. Fonların hala dolaşımda ve hareket halinde olduğunun da altı çizildi.