Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Cincinnati Üniversitesi müfredatına kriptoyu ekliyor


Gün geçtikçe geleneksel varlıklara alternatif olarak kabul edilmesi giderek artan kripto para birimleri, akademik kurumlardan da oldukça ilgi görmeye işe koyuldı. ABD Ohio’daki Cincinnati Üniversitesi (UC), müfredatına kripto para birimleriyle ilgili kurslar ekledi.

Çarşamba günü UC Haber’in paylaştığı bir havadise göre üniversite, öğrencileri Bitcoin (BTC) gibi kripto paralar ve büyüyen finansal teknolojiler alanında eğitmek için iki tane yeni program üzerinde çalışıyor.

UC’nin Carl H. Lindner İşletme Fakültesi aracılığıyla sağlanacak bu projeler, Dan Kautz ve Woody (Woody) Uible tarafından finanse ediliyor. Finansman öte yandan 2022’nin ilerleyen zamanlarında açılması olabilecek yeni Dijital Gelecek genel merkezinde kamu-özel laboratuvar alanının oluşturulmasını da kapsıyor.

Dr. Dean Marianne Lewis, bu yeni girişimin işe koyultılmasından zaman en yenira öğrencilerin, yeni finansal teknoloji alanında uygulamalı ve pratik öğrenim elde edeceğini belirterek konuşmalarine şöyle devam etti:

“Öğrencilerimiz, kripto paraları nasıl yöneteceklerini ve bu tür dijital varlıkların ekonomimizi nasıl etkilediğini öğrenecek. UC de bu yeni girişim sayesinde bölgesel bir lider haline gelmenin yanı sıra ulusal olarak en iyi üniversiteler arasına girecek.”

Yeni finansal alan, dünyanın her konumindeki insanların yenilik yapmalarına, içerik oluşturmalarına, para üretmelerine ve gelişmelerine olanak sağladığı için kripto para birimleriyle ilgili eğitimlerin popülaritesi en yeni zamanlarda, özellikle de marjinal topluluklar arasında oldukça artmış durumda. Jay-Z ve Twitter kurucu ortağı Jack Dorsey de bu zamanın işe koyulrında Bitcoin Akademisi’ni finanse etmek amacıyla ortaklık kurmuştu. Bitcoin Akademisi programı, Jay-Z’nin büyüdüğü New York Brooklyn’deki Mary Houses sakinleri için kripto para birimleri hakkında eğitim veriyor.

Önde gelen başka üniversiteler de blockchain ve kripto para akımına ayak uyduruyor. Örneğin oldukça önemli araştırmaları ve zorlu akademik müfredatıyla geniş çapta tanınan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), merkeziyetsiz ekosistemi araştırmaya öncelik veren bir yaklaşımı benimsiyor ve blockchain teknolojisi açısından lider meselemda bulunuyor.

Harvard üniversitesi ise 200’den fazla üyesi olan canlı bir blockchain öğrenci ağına sahip. Haftalık “Crypto 101” tartışmaları düzenleniyor ve kamparde, öğrencilerin kripto para projelerini geliştirmelerine ve ölçeklendirmelerine olanak tanıyan bir kuluçka merkezi bulunuyor.