Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Çin’deki Kripto Para Yasaklarına Rağmen, Bitcoin Madenciliğine Katkısı En Yüksek İkinci Ülke Oldu

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin (CCAF) onayladığı araştırmaya göre, kripto para piyasasını en çok etkileyen ülkelerden biri olan Çin, dünya üzerindeki bitcoin madenciliği operasyonlarına önemli bir katkıda bulunuyor.

CCAF’in onayladığı araştırmaya göre Çin’in Bitcoin Elektrik Tüketim İndeksi’ne (CBECI) katkısı, Amerika Birleşik Devletlerinin ardından 2. sırada bulunuyor. 

Geçtiğimiz yıl Çin’de bitcoin madencilerine yapılan baskının ardından birçok şirket, operasyonlarını başka ülkelere taşımıştı. Bu süreçte Çin’in Temmuz-Ağustos ayları bitcoin madenciliğine katkısı %0 olarak belirtilmişti.

Ancak CCAF tarafından paylaşılan en yeni verilere göre, Çin’in bitcoin madenciliğine katkısı 2021 yılının eylül ayında %22,29’a kadar çıkarken Ekim-Ocak günleri arasında %20 civarlarında seyrediyor.

Bu durum ise Çin’de yasak olmasına rağmen birçok firmanın illegal yollarla madencilik operasyonlarını yürüttüğünü belli ediyor.

Bir önceki verilere göre en büyük madencilik merkezlerinden birisi olan Kazakistan’ın hash oranında bir miktar düşüş görünüyor. Ağustos ayında madencilikteki payı %18 olan ülkenin, Ocak ayındaki payı %13’e düştü.

Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri Georgia, Texas ve Kuntucky’nin bitcoin madenciliğindeki payı sırasıyla %32, %11,2 ve %10,9 olarak bulunuyor.