Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Çin’deki NFT platformlarının szamanısında büyük artış


Çin’deki NFT platformlarının szamanısı, 100 civarı olduğu Şubat 2022’den beri 5 kat artış göstererek 500’ü geçti.

Yerel havadis ajanslarına göre NFT platformlarının szamanısındaki artış, ülkede dijital koleksiyonların giderek popülerleşmesi sırasında gerçekleşti. Tencent ve Alibaba gibi teknoloji devleri de bu yeni sektöre ilgi gösterdi ve birçok marka patenti başvurusunda bulundu.

Çin’de NFT’ler yükselirken, konumel yetkililer ise bu yeni alan meselesunda zaman zaman dikkatlarda bulunuyor. Çinli devlet kuruluşları, ülkenin NFT piyasasının spekülasyon dolu olduğunu, özellikle de ikincil piyasanın yatırımcılar için büyük risk taşıdığını düşünüyor.

NFT’ler Çin’de uygulanan sıkı Covid-19 kapanmaları sırasında insanların özülerini dijital olarak ifade etmelerinin bir yolu oldu. Şangay sakinleri, kapanmanın tepe noktası olan mzamanıs zamanında OpenSea’de yüzlerce NFT listeledi.

Çinli şahıs ve şirketler, yasal denetim eksikliğinden dolzamanı yetkililer ile doğrudan yaşanacak herhangi bir çatışmadan kaçınmak için NFT sektörüne temkinli yaklaşıyor. Geçtiğimiz zamanlarda yeni bir NFT çözümü start vertan Alibaba, hemen ardından bu çözümü ve internette çözümden bahsedilen hepsi içerikleri sildi.

Alibaba ile ilişkili Ant Group ve Tencent Holdings gibi şirketler de NFT’lerini “dijital koleksiyon” olarak listelekonumek yasal sorunlardan kaçınmaya çalışıyor. Ayrıca özel blockchain ağlarında sunulan bu NFT’ler, yuan ile alınıp satılıyor.