Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Çinli İstihbarat Memurlarından Çifte FBI Ajanına Rüşvet: 61 Bin Dolarlık Bitcoin (BTC) Verdi

İddialara göre Çinli İstihbarat Memurları, Çin merkezli şirketin soruşturmasını engelleme amacıyla FBI için çalışan bir çifte ajana 61 bin abd abd dolarıı değerinde Bitcoin’i (BTC) rüşvet olarak verdi.

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından 24 Ekim Pazartesi günü yapılan bir duyuruya göre Guochun He ve Zheng Wang adlı iki Çin istihbarat görevlisi, bir küresel Çin telekomünikasyon şirketinin cezai soruşturmasını engellemeye çalışmakla suçlandı. Şahısların bir ABD’li memura Bitcoin (BTC) aracılığıyla 61 bin abd abd dolarıı rüşvet verdiği öne sürüldü.

DOJ tarafından yapılan duyuruda, Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan bir şirketin soruşturması ve kovuşturmasıyla ilgili kamuya açık olmayan bilgileri elde etmeye çalışan iki devlet görevlisinin FBI tarafından kontrol edilen bir çifte ajana söz meselesu rüşveti ödediği belirtildi.

ABD New York Doğu Bölgesi Başsavcısı Breon Peace meseleyla ilgili şu ifadelerde bulundu:

İddia edildiği gibi dava, Çin Halk Cumhuriyeti istihbarat görevlilerinin bu bürodan dosya almak için rüşvet vererek ve devam eden bir kovuşturmada sanık olarak görev yapan küresel bir telekomünikasyon şirketi ile paylaşarak  bir cezai kovuşturmzamani engelleme çabasını içeriyor.

Mahkeme dosyasına göre eğer sanıklar suçlu bulunursa, 60 yıla görecek şekilde hapis cezasına çarptırılabilir.