Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Çinli kripto kullanıcılarını hiçbir yasak engelleyemiyor

Web sitesi trafik metrik sağlayıcısı Similarweb’den alınan veriler, Deribit ve OKX’in geçen yıl kripto işlemleri ve döviz işlemlerine yönelik kapsamlı yasaklara rağmen Çin’den önemli trafik çekmeye devam ettiğini gösteriyor.

Çin, son on yılda birçok kripto paranın kullanımını yasakladı ancak, geçen yıl eylül ayında getirilen genel yasak neredeyse en katı olandı.

Huobi ve Binance dahil olmak üzere birçok kripto borsası, düzenleyici yasakların korkusuyla Çinli kullanıcılara kapılarını kapatmıştı. Getirilen düzenleyici yasaklar, Çinli kullanıcıların odak noktalarını ağırlıklı olarak merkeziyetsiz borsalara (DEX) kaydırmalarına sebep olmuştu.

Çinli kripto kullanıcıları, hükümet tarafından dayatılan katı yasakları atlatmanın her zaman bir yolunu bulmuşlardır. Birçok kişi, kripto kullanımına yönelik gelen yasakların Çin’deki kripto pazarı için bir ölüm cezası olduğuna inansa da, coğrafi trafik verileri tam aksini gösteriyor.

Cointelegraph’a özel olan bir rapor, genel yasağın ardından Çinli kullanıcılar arasında VPN kullanımındaki artışı gösteriyor. Ayrıca Similarweb’den gelen son veriler, Çinli kullanıcıların halen OKX ve Deribit gibi merkezi kripto türev platformlarına akın ettiğini doğruluyor.

Huobi, genel yasaktan önce Çinli kripto kullanıcılarının birincil tercihiydi. Ancak şimdi Deribit, Çin trafiği açısından yüzde 12’lik payla lider, onu yüzde 9,6 ile OKX izliyor.

Kripto Borsaları İçin Coğrafi Trafik Kaynağı Kaynak: Similarweb

Kripto türev borsalarındaki trafiğin artmasının bir diğer önemli nedeni, Huobi ve Binance gibi borsalara kıyasla Müşterini Tanı (KYC) doğrulama adımının olmaması.

Coğrafi veriler Rusya, Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’nin Binance ve Coinbase gibi merkezi borsalarda en büyük trafik kaynağına sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca Bybit ve FTX, nisan ayında en çok ziyaret edilen kripto borsaları oldu.