Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Citi, kripto destekli kredilerin riskleri ve metaverse mülkünün faydalarına değindi


Yatırım bankacılığı devi Citigroup, metaverse’deki sanal emlak ve kripto para destekli kredilerden bahsederek emlak teknolojisinin meselet piyasasını nasıl etkileyebileceği üzerine bir araştırma ygünimladı.

Citi, çarşamba günü ygünimlanan “Geleceğin Evi: PropTech – Sorunsuz Bir Konut Piyasasına Doğru?” başlıklı bir raporda, metaverse tabanındaki kripto, blockchain ve mülkün, geleneksel emlak piyasasını dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Kripto destekli krediler, ev satın alma sürecini kolaylaştırırken birçok kişi en yeni iki yılda metaverse mülküne yapılan yatırımların artışa geçtiğına şahit oluyor.

Citi, kripto varlıklara bağlı emlak kredilerinin, yatırımcıların sermaye kazancı vergisi ödemeden yatırım kazançlarını kullanmalarına izin verebileceğini bildirdi, yine de değişken bir piyasadaki risk potansiyeli hakkında da yorum onayladı. Her ne görecek şekilde fiat para birimiyle bağlantılı birçok standart kredi, bir borçlunun geri ödeme kabiliyetini değerlendirmek için düzenleyici prosedürlere sahip olsa da, bir güni piyasası sırasında token fiyatlarının düşmesi durumunda kripto sahipleri önemli ölçüde daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabilir.

Raporda, “Borçlu, kripto para birimi değerinin düşmesi durumunda teminat tamamlama çağrılarına tabi olabilir ve teminat değeri mülk değerinin yüzde 35’i gibi belirli bir eşiğin altına düşerse nihayetinde kripto para birimi tasfiye edilebilir. Kredi profiline kripto para maruziyetinin dahil edilmesi ise muhtemelen kredinin genel riskini artırıyor,” ifadelerine konum verildi.

Citi raporunda öte yandan fiziksel mülk satın almaya ek olarak, metaverse tabanında “dijital gayrimenkul” sahibi olmanın ve bunlardan para kazanmanın potansiyel faydalarına da konum verildi. Araştırmacılar, özellikle LAND olarak adlandırılan The Sandbox (SAND)’deki sanal mülkün bireysel ve kurumsal sahiplerinin metaverse’i gerçek dünyadaki mülke benzer bir yatırım olarak nasıl ele topladıklarını ve fiyatların Ocak 2021’de LAND başına yaklaşık 100 birimdan bir yıl devamında 200 bin birima görecek şekilde yükseldiğini ayrıntılı olarak açıkladı.

“Sanal gayrimenkul ortamının doğası göz önüne yapıldığında, LAND alıcılarının çoğu, mülkleri geliştirmek için somut planlardan yoksun durumda bulunuyor ve sadece platformun geleceği, dolgünisıyla da LAND fiyatının değeri hakkında olabilitede bulunuyor.”

Bankacılık devi, kripto destekli kredilerdeki riskleri değerlendiren ilk kurum değil. Florida merkezli araştırma firması Weiss Ratings, en yeni güni piyasası öncesinde yatırımcıları, hisse senetleri performansının yanı sıra Bitcoin (BTC)’nin düşen fiyatının, yükselen faiz oranlarının ve Fed’in politika değişikliklerinin potansiyel olarak kripto kredilerini kaybedilen bir bahis haline getirebileceği meselesunda uyarmıştı.