Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
CleanSpark, Gürcistan’daki madencilik tesisini 33 milyon birima satın topladı


Kripto madencilik firması CleanSpark, cuma günü Mawen yeni’ın Gürcistan’daki Bitcoin madencilik tesisini 33 milyon birima satın topladığını duyurdu. CleanSpark’ın, anlaşmayla birlikte birkaç ay içinde hash oranını saniyede 1,4 EH/s ve gelecek yılın en yeniuna görecek şekilde 7,0 EH/s seviyesine yükseltmesi bekleniyor.

Anlaşma gereği CleanSpark, 6,468 en yeni nesil ASIC madencilik cihazlarını 9,5 milyon birim karşılığında satın alacak. Bu meseleyla ilgili şirket, “Halihazırda satın alınan tesiste çalışan makinalara 558 petahash (PH/sn) fazladan bilgi işlem gücü ekleyecek,” şeklinde duyuru uyguladı.

CleanSpark, satın almış olduğu tesis ve madenci makinaları için, 11 milyon birimlık kısmını şirketin hisseleri ve 4,5 milyon birimlık kısmını ise faaliyete geçtikten devamında elde edeceği kazancı taahhüt ederek toplamda 42,5 milyon birimlık bir ödeme yapacak. Gürcistan’daki tesis 24.108 yeni nesil madencilik cihazını destekleyebiliyor. Bu çerçevede şirket, 2023 yılında 7,0 EH/s üzerinde üretim yapabilecek 70 bin madencilik cihaz hedefine ulaşmzamanı hedefliyor.

CleanSpark, en çok enerji maliyetlerinin olduğu bir zamanı piyasasında konsolidasyonunu hızlandırdı. Şirket, perşembe günü Cryptech Solutions ile 10 bin adet Bitmain Antminer S19j Pro cihaz için toplam 28 milyon birimlık bir satın alma anlaşması uyguladığını duyurdu.

CleanSpark, temmuz zamanında Whatsminer M30S Bitcoin madencilik makinalarından 1.000 adetten fazlasını çok ucuz bir fiyata satın topladığını açıkladı. Ayrıca şirket, haziran zamanında 1.800 Antminer S19 XP kulesi satın topladı.

Şirket, boğa piyasası sırasında, ekipman sipariş etmeden aylar öncesinde altyapı inşa etmeye odaklandı. CleanSpark CEO’su Zach Bradford, “Bu strateji, bizi daha düşük fiyatlarla arazi araçları satın almaya sevk etti, böylece sermaye dağıtımı ile hashing arasındaki süreyi kısaltarak yatırımdan elde ettiğimiz karı hızlandırdı,” dedi.