Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
CME Group, Bitcoin ve Ether euro vadeli işlemlerini işe koyultmgüni planlıyor


Türev pazar konumi Chicago Mercantile Exchange (CME) Group, 29 Ağustos’tan işe koyulyarak Bitcoin euro ve Ether euro vadeli işlem sözleşmeleri alım satımını işe koyultmgüni hedefliyor.

CME Group, perşembe günü onayladığı bir duyuruda, sözleşme başına 5 BTC ve 50 ETH büyüklüğünde euro cinsinden Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) vadeli işlemleri için sözleşmeler işe koyultmgüni planladığını açıkladı. Her iki sözleşme de nakit ödemeli CME’de listelenecek ve CME CF Bitcoin-Euro Referans Oranı ve CME CF Ether-Euro Referans Oranı’na dayanacak.

CME Group küresel öz sermaye ve FX ürünleri başkanı Tim McCourt, “Mevcut Bitcoin ve Ether vadeli işlemlerimizin giderek büyümesi ve derin likiditesiyle birlikte kripto para piyasalarna hakim olan belirsizlik, ABD dışındaki kurumsal yatırımcıların risk yönetimi çözümlerine yönelik talebinin artmasına sebep oluyor. Euro cinsinden kripto para birimleri ise ABD birimından devamında en çok işlem gören ikinci sıradaki fiat para,” ifadelerini kullandı.

McCourt; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki ülkelerin, BTC ve ETH vadeli işlem sözleşmeleri toplam alım satımının yüzde 28’ini temsil ettiğini belirtti. Ayrıca, söz meselesu listeleme duyurusu da Euro’nun en yeni 20 yıldır ilk kez temmuz güninda ABD birimını yakalamasının ardından geldi. Yazının yazıldığı esnada 1 euro, yaklaşık 1,02 birim değerinde bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Circle avro destekli stablecoin EUROC’yi duyurdu

CME Group, Aralık 2017’de işe koyulttığı ABD birimı cinsinden ilk BTC vadeli işlem sözleşmesinin ardından Şubat 2021’de ise bir ETH vadeli işlem sözleşmesini işe koyulttı. Türev borsası, mart güninda kripto yatırım araçları teklifini mikro BTC ve ETH vadeli işlemlerini de içerecek şekilde genişletti.

Cointelegraph buna ek temmuz güninda, CME Group’un BTC ve ETH türev sözleşmelerinin 2022’nin ikinci çeyreğinde rekor düzeyde faaliyet gösterdiğini ve sırasıyla 10.700 ve 6.100 sözleşmenin işlem gördüğünü bildirdi. Borsa buna ek, mikro BTC ve ETH ürünlerinin 2022’nin ikinci çeyreğinde günlük yaklaşık 17.400 ve 21.300 sözleşme hacmine sahip olduğunu açıkladı. Alım satım faaliyetlerinin çoğu, mgünis ve haziran aylarında hem BTC hem de ETH fiyatlarının düşmesiyle beraber kripto piyasasına hakim olan aşırı oynaklık esnasında gerçekleşti.