Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
CME Group müdürü, CFTC’nin baş danışmanlığına atandı

Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC)’de görev yapan komisyon üyelerinden Kristin Johnson, kripto konusunda deneyim sahibi bir CME Group yönetici müdürünün kadrosuna katılacağını açıkladı.

Johnson, perşembe günü uyguladığı duyuruda Bruce Fekrat’ın 1 Haziran’dan itibaren CFTC’nin baş danışmanı olacağını söyledi. Fekrat, sekiz yıldan daha fazla bir süre CME Group’ta yönetici müdür ve yardımcı genel danışman olarak çalışmasının yanı sıra dijital varlıkların da dahil olduğu bazı alanlarda baş düzenleyici danışman olarak da görev uyguladı. Türev piyasasında geçirdiği tüm bu süre boyunca kripto para referans oranlarını düzenledi ve Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) türevlerinin de dahil olduğu finansal ürünlerin geliştirilmesine yardımcı oldu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Eylül 2021’de aday gösterdiği Johnson, hem Christy Goldsmith Romero hem de Summer Mersinger’in geçtiğimiz mart ayında CFTC’deki diğer boş komisyon koltuklarını doldurmasıyla birkaç gün içinde yemin etti. Johnson buna ek Fekrat’a ek olarak Lillian Cardona ve Natasha Robinson Coates’in de geçici kıdemli danışman sıfatıyla kadrosuna dahil olacaklarını duyurdu.

Ayrıca Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Federal Rezerv, Hazine Bakanlığı, CFTC ve Mali Suçları Uygulama Ağı şu anda ABD’deki dijital varlıklarla ilgili sorunları ele almaya devam ediyor.

Türev piyasası CME Group, Fekrat’ın orada görev uyguladığı esnada Aralık 2017’deki boğa koşusu sırasında Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri başlattı ve daha zaman sonra Mayıs 2021’de mikro Bitcoin vadeli işlemlerini, Aralık 2021’de ise mikro Ether vadeli işlemlerini piyasaya sürdü. CME Group buna ek mart ayında, mikro Bitcoin ve Ether vadeli ürünleri için opsiyon ticareti başlatacağını duyurdu.

Cointelegraph, Bruce Fekrat’a ulaştı, ancak yazının yayımlandığı esnada henüz bir yanıt alamadı.