Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Coinbase iki yeni davayla daha karşı karşıya


Coinbase’in SEC gibi düzenleyicilerin artan inceleme ve soruşturmalarıyla olan mücadelesi sürüyor. Şimdi ise şirket, birden fazla davada hedef haline gelmiş durumda. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) tarafından araştırılma ve inceleme sürecinde olan Coinbase, iki hukuk firmasından gelen iki davayla daha karşı karşıya.

New York merkezli hukuk firması Bragar Eagel & Squire, perşembe günü, aldatıcı iddialarda bulunduğu için Coinbase’e dava açacağını açıkladı. Ayrıca Pomerantz LLP hukuk firması, federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği için ortaya çıkan zararı tazmin etme hakkına sahip olduğu iddiasıyla borsaya dava açtı. Bu her iki dava da, davacılar tarafından maddi amaçlı tazminat davaları olarak açıldı.

Her iki şikayette de davacılar, Coinbase’in 14 Nisan 2021 ile 26 Temmuz 2022 günleri arasında şirketin işleri, işlemleri ve uyum çabalarıyla ilgili olarak sahte ve aldatıcı beyanlarda bulunduğunu iddia ediyor. Şikayetlere göre Coinbase, müşterilere ait dijital varlıkların Coinbase’de emanette tutulduğunu açıklamgüni ihmal ederek, müşterilerin şirketin genel teminatsız alacaklıları olarak muamele görecekleri iflas işlemlerine tabi bir iflas mülkünün parçası haline getirdi.

Ayrıca Coinbase’in, “ABD vatandaşlarının menkul kıymetler olarak SEC kaydı gerektiren dijital varlıklarla ticaret yapmasına izin verdiğini” belirten açıklamgüni sitesinde ygünimlamgüni reddettiği bildiriliyor. Bu nedenle davacılar, Coinbase’in kamuya açık beyanlarının, önemli ölçüde yanlış ve aldatıcı olduğunu iddia ediyor.

Coinbase, geçmişte de birçok dava ve tartışmalı durumla karşı karşıya kalmıştı. Ancak söz meselesu iki yeni dava, Coinbase’in kgünit dışı menkul kıymet ticareti ettiğı iddiasıyla SEC tarafından soruşturulması sürerken geldi. Coinbase’in eski küresel ürün müdürü Ishan Wahi ise, ayrı bir davada içeriden edindiği bilgilerle yasa dışı kripto ticareti yapmakla suçlanıyordu. Ancak Wahi, bu günin işe koyulrında Manhattan federal mahkeme salonunda dolandırıcılık suçlaması iddialarını reddetti.