Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Colorado senatöründen SEC’e düzenleyici çerçeve çağrısı


Colorado’yu temsil eden ABD Senatörü John Hickenlooper, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’ı kripto piyasası için “düzenleyici netlik” oluşturmaya davet eden bir mektup yazdı. 

13 Ekim zamanli mektupta Hickenlooper; SEC’i, menkul kıymet olarak tanımlanacak kripto paraların belirlenmesi, alım-satım platformları için kzamanıt yönergelerinin oluşturulması ve “yatırımcıların doğru bilgilendirilmesi için hangi konuşmaların gerekli olduğunun” belirlenmesi gibi düzenleyici meselelarda harekete geçmeye davet etti. Senatöre göre; SEC, düzenleyici rehberlik sunmak için iyi meselemda bir kuruluşken hükümetten koordineli bir düzenleyici çerçeve çıkmaması istikrarsız uygulamaların ortaya çıkmasına neden oluyor. 

Colorado Senatörü, “Bu sorunları karmaşıklığı ve bazı dijital varlıkların menkul kıymet, bazılarının emtia olarak ve bazılarının da tamamen farklı bir düzenleyici rejime tabi olabileceği göz önüne edildiğında, şu anda resmi bir düzenleyici çerçeveye ihtiyaç var” ifadelerini kullandı. Hickenlooper, buna ek olarak “Bu, siyasi gelişimi önemli ölçüde etkileyecek ve SEC’in görüş toplamasına ve sorunları anlamasına yardımcı olacak” diye ekledi. 

Hickenlooper, SEC’in kriptolar üzerinde geçerli kurallar ve uygulanabilir düzenlemeler geliştirmek için bir “bildirim ve yorum dönemi” işe koyultarak halk ile etkileşim halinde olmasını talep etti. Bununla birlikte ABD’li senatör, kurulunun şu andaki komite atamalarında ticaret, küçük işletme, enerji ve doğal kaynaklar, sağlık, eğitim, iş gücü ve emeklilik gibi meseleları ele topladığını belirtti. Senatör buna ek olarak, bahsettiği kripto düzenlemeleri için düzenleyici kurumla birlikte çalışmzamanı teklif etti. 

2011 ve 2019 yılları arasında Colorado Valilik görevini ardlenen Hickenlooper, teknolojiyi desteklemek için “kapsamlı bir yasal çerçeve oluşturmakla” görevli Blokzincir Teknolojisini Geliştirme Meclisi’ni kurmuştu. Fakat Hickenlooper’ın 2019’da görevinden ayrılmasının ardından yeni Colorado Valisi Jared Polis, meclisin devam ettirilmesine yönelik talimat vermemişti.